Poslední rok nám ukázal, jak důležité je mít doma kvalitní internetové připojení. Kostičkovaný obraz na firemním meetingu nebo zasekávající se online výuka přes MS Teams jsou frustrující. Bohužel se tohle stalo realitou v mnohých českých domácnostech.
Dokud se internet využíval příležitostně a pro zábavu, problémy se nevyskytovaly. Jakmile ale zůstala celá rodina zavřená doma a všichni najednou se připojili, začaly se objevovat potíže. Našli jste se v tomto popisu? Pak je na čase s tím něco dělat! Změřte svou rychlost internetu a uvidíte, na čem jste.
Jak správně změřit rychlost internetu?
Pro měření rychlosti internetu existuje celá řada webových portálů. Stačí je otevřít, zmáčknout tlačítko a chvíli počkat. Zanedlouho uvidíte dvě čísla: rychlost downloadu (stahování) a uploadu (nahrávání). Při většině své internetové aktivity spíše stahujete, proto bývá download typicky vysoký a upload nižší.
Aby však čísla měla reálnou výpovědní hodnotu, je třeba měření provést v souladu s dodržením jistých zásad:
- Měřte na zařízení připojeném kabelem, nikoliv přes Wi-Fi, ta totiž zkresluje, respektive snižuje rychlost.
- Měřte na zařízení s aktualizovaným a správně nastaveným operačním systémem.
- Zastavte na zařízení všechny další síťové provozy (stahování, přehrávání videa z YouTube apod.).
- Odpojte všechna další zařízení v domácnosti.
Jestliže nedodržíte výše uvedené zásady a obdržíte nízký výsledek, nemůžete se ničemu divit. Vina je pravděpodobně na vaší straně, nikoliv na straně poskytovatele internetu.
Co dělat, máte-li doma pomalý internet?
Pomalý je velmi relativní pojem. Ve větších městech je dnes standardem download 100 Mbit/s a ani na vesnici už dávno nemusíte fungovat s 10 Mbit/s. Chtějte lepší DSL rychlost, poohlédněte se po nabídce jiných poskytovatelů. Kolikrát jsou schopni nabídnout vyšší rychlost za shodnou cenu, již teď platíte.