Pusťte se do stavby terasy. Připravte si dřevěné hranoly i prkna

Terasy jsou letní obytnou zónou. Vyláká nás na ně již první jarní sluníčko a mnohdy si na ní užíváme i sluneční zimní dny. Do její stavby se můžete pustit i svépomocí. Není to těžké a dodavatel materiálu vám rád poradí, na co si dát při stavbě terasy pozor. Jak na stavbu terasy?

Evropské dřevo, které vydrží

V první řadě si musíme dát pozor na výběr materiálu na stavbu terasy. Obvykle si vybíráme mezi evropskými a tropickými dřevinami. Tropické vydrží déle, jenomže jejich cena je extrémně vyšší. Musíme též myslet na to, že nářadí na dřevo nám při budování terasy nemusí stačit. Třeba na vrtání do tropického dřeva se doporučují vrtáky do kovu.

Druhou variantou je evropské dřevo. Na český smrk ale zapomeňte. Ten nemusí vydržet déle než pět let. Lepším řešením je modřín. Kdo však chce, aby jeho terasa vydržela dlouho, vsadí na dřevěná prkna na terasu ze severského smrku, nebo optimálně ze severského modřínu. Dřevo rostlo v extrémních podmínkách, které mu daly unikátní vlastnosti a vysokou odolnost. Koupíte je hladké i s rýhováním, jež vytváří protiskluzový efekt.

Vše pro stavbu terasy

Nezapomeňte, že pro stavbu terasy, která vydrží, potřebujete i další materiál. Předně jsou to dřevěné hranoly, které vytvoří bariéru mezi podkladem a terasovými prkny. Hranoly musí být ze stejného materiálu jako terasová prkna. Je nutné, aby dřevo pracovalo identicky a nedocházelo k rozličnému chování hranolů a prken. Pozor ale, hranoly a prkna se nesmí dotýkat. Je mezi ně nutné umístit terasové distanční podložky. Ty odstraní problematickou styčnou plochu dřevo na dřevo a současně pomohou vyspárovat terasu tak, aby na ní nestála voda a správně odtékala.

Mezi hranoly a podklad je zas vhodné dát terasové terče. Druhou možností bývají granulátové podložky. Veškeré dřevo je vhodné ošetřit impregnací a napustit terasovým olejem. Zvýší se tak životnost dřevěných terasových prvků.