Prodat byt v Praze lze i bez makléře. Stačí zvládnout 2 základní kroky!

Chcete se pokusit o prodej bytu v Praze a rádi byste se obešli bez služeb prostředníků? Nehodláte se pouštět do spolupráce s žádným realitním makléřem, protože máte nějakou špatnou zkušenost? Nebo jste zkrátka přesvědčeni, že byznys s nemovitostmi není natolik složitý, abyste si neporadili sami? Zda se vydáte vlastní cestou, nebo ne, je pouze na vás. Zvládnout se to jistě dá. Než se však pustíte do akce, seznamte se alespoň s některými pravidly a postupy, které vám váš první realitní obchod usnadní. Jediné chybné rozhodnutí totiž může být v tomto oboru velice drahé. Nebo máte ve všem jasno? Určitě?

Prodej bytu vyžaduje přípravu

Vlastníte v naší metropoli byt, který máte v úmyslu zpeněžit? Nemáte s realitami žádné zkušenosti, a přesto nechcete celou transakci svěřit do rukou odborníků? V takovém případě byste si měli o realitním byznysu obstarat co nejvíce informací a osvojit si alespoň základní dovednosti, bez kterých se žádný profesionál neobejde. Prodej bytu zkrátka vyžaduje důkladnou přípravu, má-li proběhnout hladce, v co nejkratším čase a za takových finančních podmínek, které vás v maximální možné míře uspokojí. Když si uvědomíte, jak jsou tuzemské nemovitosti drahé a jakým tempem jejich ceny stále rostou, pochopíte, že se vám svědomitá příprava může skutečně vyplatit. Například špatně nastavená nabídková cena vás v konečnému důsledku připraví klidně o půl milionu korun! Nevěříte?

Poptávka je v naší metropoli rekordní

Ceny bytů a rodinných domů stoupají řadu let podstatně rychleji než příjmy naprosté většiny tuzemských domácností. Těm z nás, kterým žádná nemovitost nepatří a kteří bydlet potřebují, z toho jde většinou hlava kolem. Máte-li však byt na prodej a to dokonce v našem hlavním městě, kde jsou ceny zdaleka nejvyšší, určitě vám zní zprávy o neustálém zdražování jako rajská hudba. Není divu. Poptávka po bytech je navíc v Praze v současnosti rekordní a nepřibrzdila ji ani právě probíhající „covidová“ krize. To vám může situaci velmi usnadnit. Bez ohledu na fakt, zda vlastníte nemovitost starší, nebo zda jste majitelem novostavby. Zájem je totiž téměř o cokoliv.

Za novostavbu obvykle dostanete víc

Momentálně jdou dobře na odbyt nemovitosti nové i starší. Rozdíly v cenách tu však samozřejmě jsou a je to pochopitelné. Je v nich zohledněno třeba použití moderních materiálů, zcela minimální energetická náročnost novostaveb, ale i další věci. Je tedy zřejmé, že za novou nemovitost zpravidla utržíte víc. Rozdíl může být značný a někdy dosáhne i několika desítek procent. Není to však pravidlo!

Svou roli hraje také lokalita

Existují lokality naší metropole, kde se za metr čtvereční ve staré zástavbě platí víc než za metr nového bytu v jiné části Prahy. Jde především o vyhlášená místa v centru. Máte-li například nemovitost v okolí Starého Města, dostanete za ni klidně třikrát více, než kolik můžete utržit za srovnatelný byt na Černém Mostě. Svou roli v tom, kolik vám kupující nakonec zaplatí, hrají ale i takové okolnosti, jako je dopravní dostupnost. Například bezprostřední blízkost metra může být pro někoho natolik důležitá, že bude ochoten sáhnout do kapsy o něco hlouběji, než když to bude mít ke stanici metra 10 minut autobusem. A za kolik se v průměru prodávaly nové byty v loňském roce?

Prodejní ceny novostaveb v Praze (2020)

MĚSTSKÁ ČÁST Cena za m2 MĚSTSKÁ ČÁST Cena za m2
Praha 1 160 000 Kč Praha 6 118 900 Kč
Praha 2 141 200 Kč Praha 7 116 000 Kč
Praha 3 107 300 Kč Praha 8 110 700 Kč
Praha 4 100 400 Kč Praha 9 99 400 Kč
Praha 5 115 500 Kč Praha 10 100 600 Kč

Od prodeje vás dělí jen 2 kroky

Konečně se dostáváme k tomu, v čem spočívá základní příprava, bez které byste se do prodeje vašeho pražského bytu rozhodně pouštět neměli. Není to nic složitého. Od úspěšného realitního obchodu vás dělí v podstatě jen dva následující kroky:

  • NASTAVENÍ CENY – s nastavením rozumné nabídkové ceny vám nejlépe pomůže některá z cenových map, které jsou na internetu běžně dostupné. Tyto mapy pracují se skutečnými částkami, které bývalí vlastníci bytů jejich prodejem utržili. Dozvědět se tak můžete, jaká je reálná cenová hladina bytů podobných tomu vašemu a to jak v celém městě, tak v nejbližším okolí. Díky tomu se vám nestane, že byste svůj byt výrazněji podhodnotili, nebo za něj naopak požadovali přemrštěnou částku.
  • BEZCHYBNÁ PREZENTACE – prezentací je míněn celý řetězec nezbytných úkonů, které vám zajistí kupce. V prvé řadě jde o sestavení poutavého a srozumitelného inzerátu, který musí obsahovat všechna důležitá fakta a pochopitelně také kvalitní fotografie. Umístit byste ho měli na některý z nejnavštěvovanějších webů s realitní inzercí. Je to totiž jeden z nejefektivnějších způsobů prezentace nemovitostí. Další fází je bezchybná komunikace s lidmi, kteří se vám na inzerát ozvou. Věcnost a přiměřená vstřícnost by měly být samozřejmostí. Posledním krokem, který vás v ideálním případě dovede až k podpisu kupní smlouvy, je profesionálně zvládnutá prohlídka bytu. Buďte ochotní a milí, ale nikdy nedejte najevo, jak vám na úspěchu celého obchodu záleží! Nesmíte vzbudit dojem, že potřebujete prodat doslova „za každou cenu“.

Může se vám to podařit

Pár jednoduchých rad z vás realitního agenta neudělá. To zřejmě ani nečekáte. Pokud se jimi však budete řídit, jste na nejlepší cestě k úspěchu a byt prodáte nejenom rychle, ale hlavně za slušnou cenu. Chce to jen trochu nezbytného sebevědomí. Nezapomeňte, že poptávka po bytech je nyní v Praze enormní, což vás staví do výhodné pozice. Tak toho využijte!

Nabízíte novostavbu nebo snad něco luxusního v samém srdci naší metropole?