Už jste zkoušeli microgreens a semena ke klíčení?

Zájem o eko a bio potraviny se zvyšuje, téměř každý se snaží vypěstovat si doma aspoň nějaké to rajčátko, jahůdku nebo salát. Trochu problematičtější je situace pro lidi žijící v bytech, ani ti však nemusí být ochuzeni o dávku domácích vitaminů. Dodat ji mohou třeba microgreens, případně klíčky.

Ze zeleniny není nutné konzumovat pouze její plody. Můžete se vydat cestou microgreens, tedy jíst rostlinku ve chvíli, kdy má asi 10 cm, nebo se zaměřit výhradně na klíčky. V obou těchto vývojových stádiích se v rostlince nachází mnohonásobně více vitaminů než ve chvíli, kdy už má plody.

Svou rostlinku si vypěstujete na parapetu

Parapet, trochu místa v kuchyni či na balkoně. K tomu jen sklenice či miska, trochu vody a dobrá semena ke klíčení. To je všechno, co potřebujete, abyste si vypěstovali svou dávku vitaminů. Klíčení je skutečně nenáročné, vlastně stačí dát semínka do vody a vodu pravidelně vyměňovat. Za několik dní naklíčí a jsou připravená ke konzumaci.

Proč jíst klíčky a microgreens?

První důvod jsme si řekli. Semena klíčků a microgreens obsahují více živin než dospělé rostlinky. Klíčky také zlepšují imunitu, prokázány byly blahodárné účinky na psychiku, trávení, kardiovaskulární systém, menopauzu a mnoho dalšího.

Jak je zařadit do jídelníčku?

Můžete je používat jako ozdobu do salátů, teplé i studené kuchyně, na pomazánky, pečivo, do polévek, pro ozdobení chlebíčků. Dají se také přidávat do smoothies. Fantazii se meze nekladou a uvidíte, že vám začnou chutnat třeba i samotné.

Jaké klíčky a microgreens se konkrétně jí?

Nečekejte nic speciálního, jde o klasickou zeleninu, luštěniny a bylinky, jako jsou brokolice, ředkvička, rukola, hořčice, pórek, cizrna, sója, čočka a mnoho dalšího.

Kolik klíčky stojí? Podívejte se do e-shopu Semena.cz, kde pořídíte rovněž klíčící misky. K jednotlivým microgreens nebo klíčkům tam máte i návody.