Porýt záhony, pohrabat listí. Na co ještě nezapomenout při přípravě zahrady na zimu?

Jablka máte sklizena, dýně nachystané na uskladnění a vydlabané na Halloween a teď stojíte na zahradě, ze které už dýchá podzimní melancholie. Stromy jsou skoro opadané, na záhonech postupně vadnou bylinky i plevel a vy byste se nejraději vrátili domů k teplému čaji. Zkuste se ale ještě přemluvit a udělejte si čas na přípravu zahrady na zimu. Na jaře zjistíte, že se to vyplatilo!

Podzimní sekání trávníku nepřehánějte

Pokud jste zvyklí udržovat v sezóně váš trávník v délce do 5 centimetrů, udělejte před zimou výjimku a nechte ho trochu delší. Díky tomu půda tak rychle nepromrzne. Jestli chcete udělat něco trochu víc pro jeho kvalitu, pořiďte si vertikutátor. Jeho nože efektivně nařezávají travní drny a zbaví trávník staré plsti a mechu. Navíc půdu i provzdušní a na jaře se můžete těšit na hustý a rychle rostoucí porost. Když ho ještě  k tomu posypete kompostem, bude mít na další sezónu všechny potřebné živiny.

Zkracování sluší keřům a živému plotu

Podzim je přesně ten čas, kdy se můžete pustit do omlazování keřů. Jedním z těch, které byste měli rozhodně zkrátit, je šeřík. Má totiž tendenci se hodně rozrůstat a za pár let by z něj bylo neprostupné houští. Podobně se můžete zachovat i k rybízu a ke keřům, které tvoří živý plot.

Řez ovocných dřevin se na podzim spíš neprovádí. Zato ale můžete menší keříky (například angrešt) připravit i na velké mrazy tím, že je zabalíte do bílé agrotextilie. Ta propouští světlo i déšť, ale zabrání nechtěnému poškození. Tento typ agrotextilie se vám bude hodit i na zakrytí růžových keřů.

Zbytky ze sekání trávy, případně i malé větvičky můžete dát do kompostu a na jaře pak mít dostatek kvalitního hnojiva.

Pozornost si zaslouží i záhony

Další důležitou součástí přípravy zahrady na zimu je důkladné zrytí záhonů. Předtím ale vytahejte všechny rostlinky plevele, protože jedině tak se vyhnete tomu, že na jaře budete mít místo ředkviček záhon nevzhledných, ale zato velmi rychle se šířících rostlin.

Speciální pozornost věnujte záhonům s jahodami. Po létě každá rostlina vyhodila ven několik odnoží a ty jí teď berou sílu. Odnože opatrně odstřihněte od mateřské rostliny a tu pak oberte i o všechny suché listy. Pokud máte záhon pokrytý černou mulčovací fólií, zkontrolujte, jestli je v pořádku, drží na svém místě a není nikde protržená. Případně do ní můžete udělat nové otvory a zasázet nové jahodníky, třeba právě ty odstraněné odnože.

Podzimní měsíce jsou také ideální pro sázení cibulovin, jako jsou tulipány nebo hyacinty. Nezmrznou a na jaře vám péči vrátí.

 

Zahrada pod listím

Pálí váš soused každý podzim listí? Vy nemusíte. Na trávníku listí samozřejmě jen překáží, a když to tak ponecháte do jara, výsledkem budou jen podivné fleky a lysiny v jednovrstvém pokryvu. Ale co tak použít listí pod keře, ovocné stromy nebo prostě jen někde nechat větší hromádku? Listí na zemi totiž výtečně pomáhá chránit před mrazem všechny rostliny a také hezkou řádku živočichů. Současně slouží jako přírodní mulčovací vrstva, která zadržuje vlhkost, izoluje půdní povrch a chrání ho před vymrzáním, a ve finále ještě zvládne půdní substrát obohatit o živiny. Je to vlastně skvělé hnojivo na přírodní bázi!

Listí je totiž společně s posekanou trávou ideální surovina do podzimního kompostu. Přes zimu se listy budou postupně rozkládat a na jaře budete mít připravené vlastní hnojivo. K čemu je vlastně dobré nechat spadané listí neshrabané? Na trávníku samozřejmě jen překáží, a když je tu ponecháte do jara, výsledkem budou jen podivné fleky a lysiny v jednovrstvém pokryvu. Ale jinak? Pestrobarevná deka opadu na zemi skvěle pomáhá chránit před mrazem všechny rostliny a také hezkou řádku živočichů. Současně slouží jako přírodní mulčovací vrstva, která zadržuje vlhkost, izoluje půdní povrch a chrání ho před vymrzáním, a ve finále ještě zvládne půdní substrát obohatit o živiny. Je to vlastně ideální hnojivo na přírodní bázi!

Jak vidíte, na zahradě je stále co dělat i na podzim. Pokud se ale budete řídit našimi radami, na jaře si užijete pohled na rašící stromy, bohatý zelený trávník nebo krásné květy tulipánů a hyacintů.