Pojištění domácnosti

Přemýšlíte-li o pojištění domácnosti, pozorně vybírejte. Pojištění domácnosti se řadí mezi pojištění majetku. Tady je třeba sledovat termíny a nezaměňovat jej s pojištěním nemovitosti, které chrání pouze stavbu jako takovou a na vybavení se nevztahuje.

Pojištění domácnosti se vztahuje úplně na veškeré vybavení ve vaší domácnosti, kam samozřejmě patří nábytek, využívaná elektronika i elektrospotřebiče nebo třeba oblečení. Vztahuje se tedy na vybavení a vše co využíváte v rámci svého domova. Pojištění domácnosti je dobrou volbou pro klidný spánek a zajištění bezpečí majetku v domácnosti třeba při živelné pohromě, při krádeži, situacím, jako je úderu blesku nebo pokud se vám podaří vytopit souseda.

Druhy pojištění domácnosti

Při sjednávání pojištění domácnosti je třeba si správně zvolit zejména celkovou pojistnou částku, zjistit všechna možná pojistná nebezpečí, a to i v rámci vaší lokality, na která se nabízené pojištění přímo vztahuje či nevztahuje. Je třeba také popřemýšlet o připojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě, které je nově nabízeno i s platností pro celou Evropu.

V neposlední řadě je vzhledem k majetku možnost vybrat i dobrou výšku spoluúčasti. Pokud toto na začátku nepodceníte, nemusíte se následně obávat, že v případě, kdy nastane pojistná událost, zjistíte, že se bohužel na tuto událost vaše sjednané pojištění nevztahuje a je tato daná situace ve výlukách. Mějte také na paměti, že nelze pojistit prostory, které jsou užívané výlučně a pouze k výdělečné činnosti nebo také k výkonu povolání.

Pojistná částka

Základem každého pojištění domácnosti je dobře zvolená takzvaná pojistná částka. Pojistnou částkou se rozumí hodnota všech věcí ve vaší domácnosti. Tyto věci se pojišťují na cenu novou a při pojistné události pak pojišťovna vyplatí částku, za kterou je v současnosti možné srovnatelnou věc pořídit. Lze také použít kalkulačku minimální pojistné hodnoty domácnosti ke stanovení správné částky. Stanovuje se zejména od plochy bytu domu nebo chaty či chalupy.

Pojištění odpovědnosti

K pojištění domácnosti a nemovitosti se doporučuje vždy přidat pojištění odpovědnosti. Sem patří pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které se vztahuje na škody způsobené v souvislosti s pojištěnou nemovitostí. Patří sem i pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě, které se vztahuje na škodu způsobenou nějakou činností pojištěné osoby v běžném občanském životě. Ta je buď způsobena v domácnosti, jejím provozem, provozem jejího zařízení a také způsobenou škodu tímto pojištěným jako chodcem či cyklistou. Tato část se sjednává pouze na území České republiky nebo celé Evropy.

1 komentář: „Pojištění domácnosti

  1. Pojištění odpovědnosti můžu z vlastní zkušenosti doporučit…, bez něj to nejde.

Napsat komentář