Nejlepší popínavé rostliny pro zahradní oblouky

Pokud jste si pořídili na zahradu okrasný oblouk, nebo pergolu, určitě ji nebudete chtít nechat stát jen tak samotnou. Tento prvek totiž přímo vybízí k poskytnutí opory pro plazivé rostliny, které nejen zvýší dekorativní hodnostu zahradního oblouku, nebo pergoly, ale také poskytnou příjemný stín. Na výběr máte z poměrně velkého množství rostlin- v tomto článku si popíšeme vlastnosti nejoblíbenějších z nich.

Popínavé růže jsou nejoblíbenější volbou pro zahradní oblouky

Zdaleka neoblíbenější rostlinou pro umístění především na zahradních obloucích je popínavá růže, která nejen vyplní prostory mezi jednotlivými žebry oblouku, ale také nádherně vypadá a voní. Ať už si vyberete tradiční rudé růže, nebo jakoukoliv jinou barvu, můžete si být jisti, že máte na zahradě prvek, který ohromí každého návštěvníka. Dokonce můžete míchat barvy pro ještě zajímavější efekt. Především v případech, kdy bude Váš zahradní oblouk sloužit jako průchod do zahrady, lze doporučit speciální odrůdy růží bez trnů jako je například Zepherine Drouhin. Tím zabráníte ošklivým škrábancům a věčnému zachytávání oblečení při průchodu obloukem.

TIP: Přečtěte si jaké nenáročné pokojové rostliny si můžete pořídit domů i vy.

Klematis

Klematis, neboli plamének je vynikající volbou opět především pro zahradní oblouky a to i pro jednodušší, méně bytelné typy. Má totiž velmi poddajné stonky, takže nehrozí zhroucení konstrukce oblouku. Vytváří velmi husté a bohaté květenství. Klematis je jednou z možností věčně zelených rostlin, které poskytují určitou krásu i v zimním období, kdy vypadá zahrada nudně a řídce.

Hrachor vonný

Jedná se o popínavou dekorativní odrůdu hrachu, který známe dobře z našich zahrad. Roste velmi rychle a poskytuje takřka celoročně příjemnou vůni. Je ideální pro řezání, takže si část rostliny můžete vzít kdykoliv domů a provonět i Váš interiér. Aby tato rostlina na oblouku, nebo pergole vypadala opravdu krásně, je třeba průběžně odstraňovat odumřelé květy a semenné lusky.

wisteria-1287888_1280

Vistárie

Pokud máte to štěstí a Vaše pergola, nebo zahradní oblouk jsou umístěny na velmi slunečném místě, pak je vistárie perfektní volbou popínavé rostliny, která poskytuje velmi velké a husté květy v barvách fialové, modré, červené a bílé.

2 komentáře: „Nejlepší popínavé rostliny pro zahradní oblouky

Napsat komentář