Svářečka pro kutily

Jakou svářečku do domácí dílny? Pomůžeme vám vybrat správný typ

Zařizování dílny je dlouhodobý proces. Většina kutilů pravidelně dochází k závěru, že jim chybí určitý nástroj, bez kterého se při svých aktivitách rozhodně neobejdou. Jedním z takových pomocníků je i svářečka, která se využívá při spojování kovových i nekovových materiálů. Pokud by se vám jedna hodila, ale netušíte, podle jakých kritérií vybrat, začtěte se do následujících tipů.

Kvalitní svářečka
Jak vybrat svářečku?

Nákup si dobře rozmyslete

Nabídka tzv. hobby svářeček je pestrá a ceny jsou poměrně příznivé. Přesto byste si měli ujasnit, zda pro ni budete mít využití. Přeci jen nejde o zanedbatelnou investici a máte-li hlouběji do kapsy, možná byste si měli nákup rozmyslet. Dojdete-li k závěru, že je pro vás nezbytná a důležitá, pusťte se do výběru. Narazíte na zkratky jako MMA, MIG-MAG a TIG. Co si pod nimi představit?

Svářečky typu MMA

Zkratka MMA nijak nesouvisí s populárním bojovým sportem. Vyjadřuje Manual Metal Arc, což je metoda ručního svařování na principu elektrického oblouku, který vytváří obalované elektrody. Zdrojem může být střídavé napětí (trafosvářečky) i napětí stejnosměrné (invertory).

Svářečky typu MIG-MAG

Zařízení s označením MIG-MAG není nic jiného než svářečka CO2. Materiál se přidává do místa svaru a taví se obloukem. Tyto typy svářeček se používají například při sváření tenčích plechů a v autodilnách. Tavná lázeň je chráněna inertním plynem.

Svářečky typu TIG

TIG neboli Tungsten Inert Gas jsou svářečky využívající vysoké teploty mezi svařovaným dílem a diodou z wolframu.

Kterou byste si měli pořídit?

Pro potřeby naprosté většiny kutilů jsou naprosto dostačující trafosvářečky. Jejich výhodami jsou nižší cena a slušná životnost. Nevýhodou pak vyšší hmotnost. Invertorové svářečky jsou lehčí a nabízí možnost regulace napětí (tzn. preciznější svary). Oproti trafosvářečkám jsou však dražší a méně odolné vůči nečistotám.

Pokud se po svařovací technice poohlédnete u specializovaného prodejce svartop.cz, dostane se vám odborného poradenství. Kvalifikovaná zákaznická podpora vám s výběrem vhodného nástroje pro svařování ochotně pomůže.

Napsat komentář