Zařizování dílny je dlouhodobý proces. Většina kutilů pravidelně dochází k závěru, že jim chybí určitý nástroj, bez kterého se při svých aktivitách rozhodně neobejdou. Jedním z takových pomocníků je i svářečka, která se využívá při spojování kovových i nekovových materiálů. Pokud by se vám jedna hodila, ale netušíte, podle jakých kritérií vybrat, začtěte se do následujících tipů.
Nákup si dobře rozmyslete
Nabídka tzv. hobby svářeček je pestrá a ceny jsou poměrně příznivé. Přesto byste si měli ujasnit, zda pro ni budete mít využití. Přeci jen nejde o zanedbatelnou investici a máte-li hlouběji do kapsy, možná byste si měli nákup rozmyslet. Dojdete-li k závěru, že je pro vás nezbytná a důležitá, pusťte se do výběru. Narazíte na zkratky jako MMA, MIG-MAG a TIG. Co si pod nimi představit?
Svářečky typu MMA
Zkratka MMA nijak nesouvisí s populárním bojovým sportem. Vyjadřuje Manual Metal Arc, což je metoda ručního svařování na principu elektrického oblouku, který vytváří obalované elektrody. Zdrojem může být střídavé napětí (trafosvářečky) i napětí stejnosměrné (invertory).
Svářečky typu MIG-MAG
Zařízení s označením MIG-MAG není nic jiného než svářečka CO2. Materiál se přidává do místa svaru a taví se obloukem. Tyto typy svářeček se používají například při sváření tenčích plechů a v autodilnách. Tavná lázeň je chráněna inertním plynem.
Svářečky typu TIG
TIG neboli Tungsten Inert Gas jsou svářečky využívající vysoké teploty mezi svařovaným dílem a diodou z wolframu.
Kterou byste si měli pořídit?
Pro potřeby naprosté většiny kutilů jsou naprosto dostačující trafosvářečky. Jejich výhodami jsou nižší cena a slušná životnost. Nevýhodou pak vyšší hmotnost. Invertorové svářečky jsou lehčí a nabízí možnost regulace napětí (tzn. preciznější svary). Oproti trafosvářečkám jsou však dražší a méně odolné vůči nečistotám.
Pokud se po svařovací technice poohlédnete u specializovaného prodejce svartop.cz, dostane se vám odborného poradenství. Kvalifikovaná zákaznická podpora vám s výběrem vhodného nástroje pro svařování ochotně pomůže.