Jaké to je vykoupat se ve vlastním zahradním koupacím jezírku? Vyzkoušejte to!

Nechce se vám na zahradě stavět nevzhlednou betonovou konstrukci pro bazén a jeho zastřešení? Pak nastal ten správný čas přijít na chuť tomu, jaké to je mít místo bazénu koupací jezírko, které lze užívat celoročně a to nejen ke koupání, ale v zimě třeba i k dětským klouzavým radovánkám. Přírodní koupací jezírko nabízí celou řadu výhod, které bazén rozhodně nenabídne.

Rozhodujete se mezi bazénem a koupacím jezírkem? 

Koupací biotop je přirozená vodní plocha, která má samočisticí funkci. Jestliže tedy dobře nastavíte ekosystém uvnitř jezírka již v době jeho budování, jeho údržba v době provozu je poté již jen minimální. Přitom nabízí koupací jezírka vysokou kvalitu vody, která je více než vhodná i ke koupání. Právě trvale udržitelná kvalita vody, která nevyžaduje pravidelnou aplikaci chemie, je hlavním benefitem koupacích jezírek. Navíc si sami podle svého vkusu a možností zahrady můžete určit také tvar koupacího jezírka a rozdělit jednotlivé jeho zóny: mělčí část s vodními rostlinami sloužící k filtraci vody, dětské brouzdaliště a hlubokou část určenou k plavání. Hloubka této části se často pohybuje minimálně okolo 2 metrů, proto se nemusíte obávat, že byste si nezaplavali. 

Více prostoru pro vaše představy

Koupací jezírko není jen plocha pro koupání, jde o přirozenou vodní plochu, kterou můžeme nejlépe přirovnat k rybníku. Při jeho budování počítejte, že bude potřeba pracovat s plochou přibližně dvojnásobnou ve srovnání s bazénem. Přitom koupací jezírko, jehož voda má dosáhnout samočištění, by mělo mít plochu alespoň okolo 50 m2. Komfort pro koupání vám však poskytne mnohem lépe koupací jezírko s dvojnásobnou plochou. Čím větší plocha jezírka, tím snazší přístup a tím lépe se vám tak bude v budoucnu řešit případná oprava jezírkové fólie

Jak velkou potřebujete zahradu? 

Jestliže si chcete dopřát pobyt v koupacím jezírku, počítejte s tím, že vaše zahrada musí mít alespoň okolo 800 m2. I tak vám v ní po vybudování jezírka může být trochu těsno. Mnohem lepší pro jezírko je dostatečný odstup od domu a vzrostlé stromy na zahradě, které poskytnou dostatek stínu, ale zároveň nebudou jezírko zanášet.