Pásové brusky se často používají v truhlářské výrobě, avšak kromě dřeva umí brousit i plasty a kovy. Podle toho, co se s nimi chystáte brousit, je samozřejmě nutné vybrat správný brusný pás, který se napíná mezi dvěma válci.
Základním kritériem je samozřejmě velikost, aby pásy seděly do brusky. Dále byste měli zvážit správné brusivo podle toho, co se chystáte brousit. Posloužilo by vám brusné rouno, nebo pásy z brusného rouna nebudou dobrou volbou?
Které brusivo vám bude nejlépe brousit?
To je docela složitá otázka. Výrobci brusných pásů se totiž předhánějí v tom, kdo nabídne lepší posyp, druhy brusiva jsou tedy značně rozmanité. Z těch základních můžeme uvést:
- Umělý korund – druhý nejtvrdší materiál vhodný pro broušení kovů, dřeva, kůže i neželezných kovů. Rychle se otupí, dobře se barví.
- Karbid křemíku – tvrdý a ostrý, výborně se štěpí, skvělý pro broušení skla a zabrušování hran u skleněných desek.
- Zirkonkorund – nabízí vysokou tepelnou odolnost, má samoostřící účinek, nehodí se pro leštění, vyžaduje větší tlak.
- Keramické zrno – má nejvyšší řeznou rychlost a životnost, vytváří agresivní a konzistentní řez.
Všechna výše uvedená brusná zrna se na podložku upevňují směsí pryskyřic. Podložka může být papírová, polyesterová i bavlněná, i ta ovlivňuje výsledek broušení. Vybrat brusné pásy je tedy docela komplexní úloha.
Co znamenají všechny ty názvy a označení?
A to jsme ještě nemluvili o různých specialitách. Například CUBITRON II je obchodní označení, jímž se značí přesně tvarované keramické zrno od výrobce 3M. Říká se mu také PSG – precision shape grain. A společnost 3M má ještě jednu specialitu, názvem Scotch-Brite značí netkané syntetické brusné rouno.
Jde vám z toho všeho hlava kolem? Nedělejte si starosti. Poraďte se s odborníky z firmy PISKAČ a syn a.s., která prodává brusné pásy, stopkové brusné kotouče a jiné brusivo.