Jak na zabezpečení domácnosti nejen před zloději

Jakmile dojde řeč na zabezpečení domácnosti, spousta lidí si automaticky představí zloděje. Přitom existuje celá řada jiných hrozeb, které vám mohou zkazit váš dokonalý domov. Naštěstí se jim díky moderním technologiím umíme bránit.

Pojďte si s námi udělat rychlý průlet toho, jaké zabezpečovací systémy by měl majitel rodinného domku zvážit.

Zloděje častokrát odradí kamery

Nejlepším opatřením proti zlodějům je zabezpečení veškerých otvorů. Pořiďte si dveře odpovídající bezpečnostní třídy, kvalitní okna a na ně nejlépe ještě venkovní rolety, které přístup zlodějům ztěžují. Svou roli hrají i kamery. Kolikrát postačí makety kamer – zloděje odradí.

Pro případ, že by se vám nepovedlo dům ubránit, a zloděj se do něj přece jen dostal, jsou pak vhodné skutečné bezpečnostní kamery. Sice přijdete o část svého majetku, ale záběry z kamer výrazně zvyšují šanci na dopadení zloděje.

Před požárem vás ochrání požární hlásič

Požární hlásič či detektor kouře by měl být součástí každého domova, nejen domu, ale i bytu. Nedokáže sice zabránit vzniku neštěstí, ovšem významně minimalizuje jeho dopady. Nikdy nevíte, kdy omylem necháte zapnutou žehličku, převrhne se rozsvícená svíčka, zapomenete zapnutou troubu. Hlásič vás na to nepříjemným zvukem, který se nedá přeslechnout, upozorní. V bytě ho dost možná uslyší i sousedi, kdybyste zrovna nebyli doma.

A pokud doma používáte karmu, tedy průtokový ohřívač vody, určitě popřemýšlejte o detektoru oxidu uhelnatého. Vzniknout může i nedostatečně vyčištěným komínem, kdy dochází ke špatnému spalování. Vy ho přitom vůbec necítíte, ani nevidíte. Až první příznaky otravy vás přinutí přemýšlet nad tím, co se děje.

Vyvarujte se zranění při příchodu domů

Domov by pro vás měl být bezpečným. Když uklouznete už na schodech před vchodem a zlomíte si nohu, asi je něco špatně. Právě proto se před vchodové dveře hodí venkovní světla s čidlem, která se rozsvítí, jakmile přicházíte domů. Ostatně, fungují i jako bezpečnostní prvek – dokážou vás informovat, že se venku něco děje. Pokud jste všichni doma a světlo venku se rozsvítilo, zřejmě zaznamenalo nějaký pohyb.

PIR čidlo lze samozřejmě využít i proti zlodějům. Jestliže odjíždíte na týden na dovolenou a na vašem pozemku by se v té době neměl nikdo pohybovat, klidně zapněte čidlo, které bude na případný pohyb reagovat.