Dekorace interiérů je velké téma. Každý máme jiný vkus, jinou náladu na barvy, tvary, styly nebo množství dekorací v bytě. Také si každý z nás chce vymalovat stěny bytu trochu jinak, případně použít jiné tapety, samolepky, obrazy či fotografie. Stejné tak je tomu v případě podlahy a stropu. Naštěstí je nabídka bytových dekorací natolik široká a cenově dostupná, že si vybere opravdu každý, třeba z pravidelně aktualizovaného Jysk letáku.
Zeleno být musí
Ale i sebelépe dekorovanému bytu vždy bude chybět zeleň, když na ni zapomeneme. I tomu nejmenšímu bytečku prostě musíme dát trochu života – nějaké rostliny, které nám budou s interiérem dobře ladit. Do velkých prostor velkou zeleň, do prostor malých třeba trpasličí odrůdy pokojových rostlin.
Když to bude zeleň ke spotřebě, tím lépe. Ano, máme na mysli bylinky nebo třeba microgreens. Udělají krásnou dekoraci, ochutí jídlo, doplní salát a ještě z nich můžete připravit chutný a léčivý čaj. Které bylinky se hodí do jakého interiéru?
Velké byty snesou velké bylinky
Jestliže máte velké místnosti, s velkým přísunem světla, perfektně se vám sem bude hodit třeba thajská bazalka – je trošku pálivá a hlavně poměrně vysoká. Ale i pravá bazalka udělá důstojnou dekoraci velkých parapetů nebo prostoru u francouzských oken.
Podobně se vám do velkého bytu bude hodit odrůda máty, která dorůstá větších velikostí. Perfektní volbou pro velké interiéry je i rozmarýn nebo například šalvěj. Ta dokáže vytvořit opravdu velký keř plný nádherných stříbřitě zelených listů, který může být centrální dekorací obývacího pokoje.
Jestliže sáhnete po tymiánu, počítejte s tím, že tvoří spíše koberce, ale o velkém průměru, takže budete potřebovat opravdu širokou nádobu pro jeho pěstování. Na druhou stranu může být i poměrně nízká, což je pro dotvoření designu interiéru výhodné.
A co do malých bytů?
Většina bylinek má i své trpasličí kultivary, takže můžete pěstovat celou škálu chutí a vůní, které se vám vejdou na jedno okno do garsonky. Stačí v zahradnictví zmínit, že potřebujete, aby bylinka byla ve výsledku malého vzrůstu.
Moderní jsou drobnolisté druhy bazalky i máty a dále také meduňky nebo petrželky. Variant je však mnohem více, stačí se poptat tam, kde se pěstování různých druhů bylinek věnují. Pak už si jen v akčním letáku Pepco najdete čajový set, ze kterého budete pít svůj domácí bylinkový čaj, nebo zapékací mísy, do kterých uděláte lasagne s domácími bylinkami. Možností budete mít spoustu!
Kde pěstovat microgreens?
Microgreens neboli mikro zelenina je mladá zelenina, která vyhnala teprve jedny z prvních pravých listů. Listy se spotřebují do salátů, do koktejlů, na odšťavnění, ale i jako ozdoba hlavního chodu. Často se za takovým účelem seje špenát, červená řepa, mizuna, mibuna, asijská hořčice, roketa a další chutné lístky.
Pěstovat je můžete naprosto kdekoliv, protože jim ke spokojenosti stačí jen nádobka, trocha substrátu a samozřejmě voda. Zeleninu vysejete poměrně na husto a pak už jen zaléváte. Vzrostlé lístky pak všechny spotřebujete a zbytek rostlinek i se substrátem vyhodíte do bioodpadu.
Pak můžete s pěstováním začít zase odznovu, a to opět ze semínek. Cyklus je několikatýdenní. Mikro zelenina vypadá každý den o trochu jinak – rychle roste, mění barvu i tvar. Poskytne vám spousty vitamínů a minerálů a dokonale ozdobí každý parapet nebo zákoutí u okna.