7 rad pro výběr nových dveří včetně kliky a kování

Než vstoupíte do bytu, první pohlédnete právě na dveře. Stejně tak dokážou značně zpříjemnit a vylepšit pocit ze zařízení interiéru. Aby se to všechno maximálně povedlo, musíte si poradit se správným výběrem nejlepších dveří. Co to všechno obnáší? Kromě barevného dekoru to znamená celou řadu dalších starostí ohledně volby kliky a kování. Ale nebojte, v článku najdete sedm rad, které vás provedou jednotlivými body a nabídnou způsoby, jak si co nejlépe poradit s volbou.

Kvalitní bezpečnostní dveře

Vchodové dveře do bytu představují vlastně jedinou zábranu před vniknutím zlodějů, protože dostat se na chodbu bytového domu zpravidla nebývá nic těžkého. S jejich volbou si proto dejte opravdu záležet. Kromě přímé bezpečnosti proti vniknutí zlodějů si všímejte také toho, jestli jsou dveře odolné proti požáru. Dobrou vlastností je také izolace proti hluku a zvukům z chodby či naopak z vnitřního prostoru bytu.

Dále se mohou hodit bezpečnostní dveře do sklepa, s jejichž pomocí získáte větší ochranu pro předměty, které zde ukládáte. Zde si však už nemusíte lámat hlavu s protipožární odolností nebo tepelnou a zvukovou izolací. Bohatě postačí odolnost díky vložení do ocelových zárubní a použití kvalitního kování.

Zvolte odpovídající bezpečnostní třídu

Aby byl výběr bezpečnostních dveří přehlednější a jednodušší, existují nejrůznější bezpečnostní třídy. Jsou definovány v českých normách a existuje celkem 6 stupňů. Pro dveře do méně rizikových lokalit či na použití do sklepa bohatě stačí bezpečnostní třída 3. Tento typ odolá hrubým pokusům o vniknutí. Jestli přeci jenom toužíte po větší ochraně, vyberte si dveře v bezpečnostní třídě 4, které zvládnou i útoky důmyslných zlodějů. Jde také o nejvyšší běžně nabízenou třídu u nás. Označení 5 a 6 je spíše pro skutečně bytelné dveře, které se podobají až trezorům.

Pořádná cylindrická vložka pro bezpečné i pohodlné otevírání

Limity bezpečnostní dveří často spočívají ve výběru vhodné zámkové vložky. I ty nejlepší dveře mohou být špatnou volbou vložky a kování odsouzeny k snadnému prolomení od zlodějů. Výběrem správné cylindrické vložky se značně snižuje případné riziko a dveře se stávají ještě o něco více bezpečné. To se hodí jak pro byty v rámci bytových domů a paneláků, tak i pro rodinné domy.

U otevírání a zavírání zároveň oceníme jistou praktičnost. V praxi jde například o cylindrické vložky s knoflíkem pro vnitřní otevírání a zavírání. Stačí pouze otočit a hned máte odemknuto. Kromě pohodlného používání nabídnou tyto vložky značnou bezpečnost. Vnitřní zpracování je navrženo s ochranou před vloupáním díky dvoustupňové ochraně. Tím se dveře stávají odolné proti odvrtání nebo vyplanžetování.

Přidejte kukátko

Dveře jsou zároveň natolik bezpečné, jak obezřetný je jejich majitel. Kukátko do dveří pomůže snadno odhalit nezvané hosty a naopak znamená jistotu ve chvíli, kdy čekáte návštěvu. Díky panoramatické čočce jde skutečně o drobný detail dveří, který se však hodí. Nejčastěji se kukátka využívají v rámci bytů, ale mohou skvěle fungovat i pro rodinný dům, kde je špatně vidět na prostor u vstupu.

Posuvné dveře do míst, kde chcete šetřit místem

Po vyřešení důležitých otázek ohledně vchodových dveří a jejich bezpečnosti přichází na řadu interiér. Zde použité dveře nekladou tak velké nároky na schopnost izolace a ochrany před vniknutím. O to větší je však nutnost zvolit odpovídající designové zpracování. Klasické dveře jsou navíc poměrně prostorově náročné, protože musíte počítat s křídlem, které se otevírá do prostoru a zabraňuje například umístění skříně.

Tento nedostatek elegantně řeší dveřní pouzdro pro posuvné dveře. Tato varianta totiž nezabere žádný prostor pro otevírání dveřního křídla. Výsledek je moderní, elegantní a příjemně šetří místo například na komodu či knihovnu. V rámci posuvných dveří opět existuje celá řada nejrůznějších modelů a variant pro perfektní splnění představ o vizuální stránce.

Kliky s moderním vzhledem

Celý proces ohledně výběru samotných dveří je hotový. Máte porovnané všechny parametry a víte, co přesně hledáte. I tak to ale není všechno, protože zbývá přidat kliky. Sázkou na jistotu s dlouhou odolností, snadným čištěním a moderním vzhledem jsou nerezové kliky. Ty se výborně hodí do bytů i pro zařízení kanceláří a komerčních prostor. Vzhledem k pestré škále nejrůznějších provedení se hodí snad ke každým dveřím, takže jejich výběrem určitě nešlápnete vedle.

Předem si promyslete také to, jestli zvolíte kliky s celokováním, nebo vyberete variantu s odděleným prostorem pro zámkovou vložku a samotnou klikou. Obě možnosti se vyskytují v mnoha designových zpracováních a nabídnou dobrou funkčnost. Velkou předností těchto klik je také příznivá cena.

Designově zpracované kliky pro zvýraznění interiéru

Při výběru dveří všichni moc dobře ví, že klika je hlavně funkční prvek. Designová stránka je však stále velmi důležitá. K přírodně laděnému interiéru budou dobrou volbou rustikální kliky. Potěší svým zajímavým zpracováním a krásnými propracovanými detaily. Na první pohled lehce surové zpracování je vyváženo dokonale funkčními vnitřními součástkami, které se postarají o bezproblémové fungování i po delší době. Svou originalitou potěší hlavně rustikální kliky s krásnými keramickými madélky či efektní tvarováním. Nádherně se tak hodí hlavně ke dveřím s výrazným dřevěným dekorem. I přes lehce vyšší cenu jde o skvělou investici.