Zahradní hydrogel snižuje nutnost zálivky – v období sucha to určitě oceníme

Naši republiku sužuje sucho a podle hydrologů to nebude lepší. Metody, jak šetřit vodou, jsou k nezaplacení. Jednou z nich je zvýšení schopnosti půdy zadržovat vodu. To lze díky aplikaci zahradního hydrogelu.

Česká republika patří k zemím s nedostatkem spodní vody. Spolu s absencí pravidelných dešťů jsme si uvědomili, že naše prameny, studny a rezervoáry vody nejsou bezedné. Lidi se zahrádkou vědí, že největší spotřebu vody mají při zalévání zahrady. Bez toho se ale při pěstování nejde obejít. Existuje řada metod, jak zálivku snížit. Ne všechny jsou však aplikovatelné kdekoliv a pro každého. Unikátním řešením snížení nutnosti zálivky je aplikace hydrogelu do půdy, který umí ušetřit až 50 % vody potřebné pro zálivku rostlin.

Kde pomůže zahradní hydrogel?

Zahradní hydrogel, nazývaný též agrogel, se hodí pro aplikaci lokální i plošnou. Pomáhá snižovat množství nutné zálivky v truhlících, květináčích, ve sklenících a fóliovnících, ale i na zahradních záhonech. Jeho aplikace je možná lokálně, tedy k jednotlivým rostlinkám, nebo plošně.

Hydrogel zahradní – to je doslova vodní zásobník

Hydrogelový prášek, konkrétně polyakrylát sodný, je zcela nezávadná a netoxická látka s unikátními schopnostmi. Má schopnost zadržet až 200krát více vody, než je jeho hmotnost. Tuto vláhu pak ze sebe postupně uvolňuje. Dešťová či zálivková voda od našich rostlinek neodteče. Zadrží ji hydrogel, který ji potom postupně uvolňuje k rostlinám.

Aplikace na více sezón

Výhodou je, že aplikace hydrogelu vydrží po několik sezón. V půdě pomáhá tři až pět let a postupně se zcela ekologicky odbourá. Zahradní hydrogel umí skokově vylepšit vlastnosti půdy a současně snížit potřebu zálivky či její četnost. Půda začne s vodou lépe hospodařit. Vláha neodtéká a zůstává u rostlin.

Hydrogel umožňuje rostlinám přežít i v extrémních podmínkách, tedy například stromům v nádobách, v betonových plochách i na kamenitých stanovištích, a to i když jde spíše o rostliny s vyššími nároky na vláhu. Aplikací výrazně podpoříme kořenění rostlin, jsou v lepší kondici, mají výraznější vzrůst, jednodušeji odolávají stresu při suchu a napadení škůdci, pomáhají též lépe zvládnout případné přesazování. Perfektním pomocníkem je hydrogel i při zakládání trávníku.