VÝBĚR SÍDLA PRO FIRMU – JAK NA TO JAKO ODBORNÍK

Jste začínající podnikatel nebo zavedená firma, která chce podnikat levněji, a nevíte, jak správně postupovat při výběru sídla pro firmu? Jaké možnosti a rizika existují?

V následujícím článku se dozvíte, jaké základní možnosti při zvolení sídla máte, jejich výhody i nevýhody, a hlavně, jak máte při výběru postupovat, abyste úspěšně vybrali, kde váš podnik bude sídlit.

VÝBĚR SÍDLA PRO FIRMU – KTERÝMI 4 CESTAMI SE MŮŽETE VYDAT

Uvažujete-li, kam umístit sídlo vaší společnosti, můžete volit mezi následujícími 4 základními možnostmi. Ať se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, u všech budete muset zvážit jejich výhody a případná rizika.

1) SÍDLO V ZAHRANIČÍ – zejména v zemích, které se označují jako daňové ráje, např. Kypr, Monako, Lucembursko nebo Lichtenštejnsko.

2) PRONÁJEM NEBO KOUPĚ KANCELÁŘSKÝCH PROSTOR – vzhledem k vysokým cenám nemovitostí, je tato možnost nákladnější.

3) REGISTRACE V MÍSTĚ TRVALÉHO BYDLIŠTĚ – můžete pracovat z pohodlí domova.

4) ZŘÍZENÍ TZV. VIRTUÁLNÍHO SÍDLA – na známé, lukrativní adrese.

SÍDLO V DAŇOVÉM RÁJI – VÝHRA NEBO HAZARD?

Mezi výhody zemí, tzv. daňových rájů, patří nízké nebo nulové daňové zatížení a poměrně velká míra soukromí či absence zatěžující administrativy.

Nevýhodou pak může být nebezpečí nestabilního (zejména politického) prostředí, problémy, do kterých vás může dostat neznalost zákonů dané země nebo vysoké náklady spojené s přesídlením do jiné země.

Proto je tato možnost vhodnější pro společnosti s vyšším kapitálem.

Tato možnost se však nehodí pro všechna odvětví. Podnikat takto „na dálku“ z daňového ráje můžete např. v oblasti poradenství, finančních služeb, … Těžko ale budete tímto způsobem provozovat např. podnik zabývající se potravinářskou výrobou.

PRONÁJEM KANCELÁŘE NEBO PODNIKÁNÍ Z DOMOVA?

Pronájem nebo koupě kancelářských prostor může být finanční zátěží, zejména pokud s podnikáním teprve začínáte a nemáte dostatek financí.

Nicméně je to stále oblíbená varianta, protože má hned několik nesporných výhod: můžete si vybudovat reprezentativní prostory, kterými uděláte dojem na klienty, budete mít prostory na pořádání důležitých porad a schůzek, a své zaměstnance neustále pod dohledem.

Tato varianta je pro vás vhodná, když máte dostatek financí.

Někoho by také mohlo lákat, založit si společnost na adrese, na které bydlí. Podnikáním z domova si ušetříte každodenní cestu do práce a náklady na pronájem a zařizování prostor.

Velkou nevýhodou je ovšem fakt, že v případě podnikatelského neúspěchu můžete svou domácnost ohrozit exekucí.

VIRTUÁLNÍ SÍDLO NA LUKRATIVNÍ ADRESE – MODERNÍ TREND?

Pronájem virtuálního sídla stojí pouze zlomek ceny klasického pronájmu kanceláře. Společnosti poskytující tuto službu vám navíc dodají i další služby, jako je např. přebírání pošty, pronájem zasedacích místností nebo přeposílání pošty.

Pokud podnikání teprve rozjíždíte a nemáte dostatek finančních prostředků, je pro vás
tato možnost jako stvořená.

JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU SÍDLA

· Ujistěte se, že splňujete všechny zákonné požadavky týkající se sídla (sídlo si musíte určit, i když prostory k podnikání nepotřebujete / můžete mít pouze jedno sídlo / musíte mít doklady potvrzující vás jakožto majitele či nájemce).

· Projděte si výhody a nevýhody všech dostupných možností, srovnejte si je a vyberte tu nejvhodnější pro vás, a to jak z hlediska předmětu podnikání, tak i financí.

· Pokud jste se rozhodli pro klasický pronájem, nebo virtuální sídlo, uzavřete potřebné smlouvy.

· Na závěr si zajděte k notáři, aby sídlo při zakládání společnosti zavedl do údajů.

Výběr sídla není jednoduchou záležitostí a při špatném rozhodnutí může mít špatný dopad na vaše podnikání. Proto se mu pečlivě věnujte. Doporučení, fakta, přehled výhod a rizik a postup při výběru uvedené výše, by vám měly dopomoci k tomu, abyste věděli, jak postupovat a vybrat to pravé místo pro vás.

Patříte i vy k těm podnikatelům, kteří využívají moderní virtuální sídla, nebo raději zůstáváte u tradičního podnikání v kancelářských prostorech? Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o váš názor.

Napsat komentář