Ty chceš modernizovat náš byt? A kde na to podle Tebe vezmeme?

I takto může vypadat první reakce vašeho partnera nebo partnerky na váš návrh, že byste svoje bydlení, ať už je to v bytovce nebo v rodinném domě, mohli trochu předělat, zvelebit, zmodernizovat. Jenže co dál, když to vaše polovička tak razantně zamítla? Bude to chtít informace. A tady jsou:

Moderní je bydlet jednoduše a pohodlně, ne draze

Modernizace bydlení nemusí být spojena s vysokými náklady. To je to první, o čem byste měli svého partnera nebo partnerku informovat. Modernizace přece neznamená nákup zcela nového, případně toho nejdražšího nábytku! Ani předělání všech dispozic bytu.

Modernizace bydlení znamená pouze přizpůsobení vašeho bydlení vašim požadavkům a současným trendům. No a dobrou zprávou je, že trendy současnosti jdou směrem k pohodlí, k jednoduchosti, k návratu k přírodě. To se sice může jevit jako trend drahý, ale najděte si levnou cestu – zapojte do toho své nápady a um!

Vše se odvíjí od rozsahu kýžené modernizace

Než budete partnerovi či partnerce navrhovat modernizaci bydlení, dopředu si promyslete, co byste vlastně chtěli změnit. Jestli jen nábytek a vnitřní vybavení bytu, nebo dělat i větší zásahy, například v koupelně, v podlahách.

Stěny většinou stačí vymalovat. A jestliže to zvládnete sami (s válečkem jistě ano), budou to stokorunové položky. A pohrajte si s barvami, pokud na ně máte cit. Jestli je to jen trochu možné, nezapomeňte do kombinací barev zahrnout i podlahy. Třeba se vám od zajímavé podlahy v podobě lina podaří odpíchnout do nápaditých řešení barev na stěnách.

I koupelna se záchodem mohou být za rozumnou cenu

Oříškem bude spíše koupelna se záchodem, pokud je budete chtít také předělat. Ale i tohle se dá udělat úsporně. Stačí spoléhat se více na sebe než na firmy. Samozřejmě, práci samotnou musejí odvést odborníci. Ale vy můžete přichystat část jejich práce a díky tomu dost ušetřit. Tedy: rozmyslet si, jak bude nová koupelna a záchod vypadat, hlídat ceny v prodejnách tímto zbožím.  

Pak stačí nakoupit v akcích a výprodejích. Tím se dostanete na nižší cenu, než vám budou nabízet firmy, které koupelny předělávají. Vy potom zaplatíte už jen řemeslníky. Pokud se akce trefí zrovna do doby před výplatou, kdy peněz už doma tolik není, pomůže vám rychlá půjčka na účet. Ano, něco stojí. Ale při větším nákupu se můžete s ušetřenou částkou dostat nad cenu půjčky.

Největší cenu mají nápady

Někdy se věci, co již máte doma, co najdete v bazaru, nebo co se u vás sejdou od známých, zdají na první pohled jako nepoužitelné anebo nekombinovatelné. Opak může být pravdou, když se do toho vložíte s vaší invencí. Správný nápad totiž umožní použít i to, co by jiní vyhodili.

Na rozmýšlení o modernizaci si dejte čas. Vyhraďte si na to společné chvíle, které vás díky cestě za (snad již) společným cílem ještě více spojí. Anebo i na nějakou dobu rozhádají. O to sladší bude následné usmiřování a hledání další cesty.

Mnohdy i drobné úpravy typu tapety na dvířkách skříněk udělají velký výsledný dojem. Když obměníte i kování, rázem máte kuchyň jako novou. To stejné využijete i u koupelnového nábytku. Jinde může stačit nábytková lepicí páska s vtipným designem. Oživí třeba starou lednici, mrazák či pračku, které ještě fungují, ale vypadají už dost zašle.

Bazary jsou in!

Až okolní bazary s partnerem nebo partnerkou objedete, případně se zaměříte na online nabídky z nejbližšího okolí, brzy se jim podaří zjistit, že až o tak velkou investici jít nemusí. A když najdete zajímavou a výhodnou nabídku už teď, když máte například ještě doplácet úvěr na auto, jsou tu ještě nebankovní půjčky bez doložení příjmu. Poskytnutí menšího obnosu peněz, který bude stačit na pořízení bazarových kousků, je v podstatě jisté.

Moderní je také předělávání věcí původně určených ke zcela jiným účelům. Tyto věci se jednoduchými a levnými zásahy dají předělat na nějaký druh vybavení do bytu. Typickým příkladem jsou teď supermoderní palety.

Z těch jde sestavit v podstatě každý kousek nábytku, který si jen umíte představit. Můžete je využít buď tak, jak jsou a jenom je po provedení povrchových úprav skládat na sebe. Anebo si s nimi můžete pohrát, rozmontovat je a ze vzniklého materiálu vyrobit nábytek přesně takový, jaký potřebujete.

Na čem rozhodně nešetřit?

I když chcete modernizovat sebelevněji, rozhodně byste neměli šetřit na těchto věcech: pákové vodovodní baterie, matrace, podlahy. Pákové baterie se totiž v podstatě nedají opravit. Takže když koupíte levnou čínskou, brzy spláčete nad výdělkem.

Jestli chcete baterie levné, ale dlouhodobě funkční, pořiďte si klasické s kohoutovým provedením. K jejich opravě totiž stačí jednoduchá výměna těsnění.

O matracích asi není třeba dlouze psát – podpora našeho těla po celou noc je velmi důležitá a levné matrace se rychle proleží. A podlahy se zase brzy prošoupou a prochodí – tedy ty levnější, bez prodloužené záruky.

Rekonstrukce bydlení nemusí být finančně náročná, stačí jen být kreativní a maximálně využít svůj předem stanovený rozpočet na rekonstrukci, i když je to jen několik pár stovek kaček.

Napsat komentář