Rekonstrukce začíná u oken

Přesněji řešeno u oken a dveří. Zejména pokud jde o rekonstrukci rodinného domku. Zbytečně se budete pouštět do opravy fasády, malování či výměny podlah. Začněte s tím nejpodstatnějším a ve správném pořadí: s okny.

Okna jsou oči domu

Když jsou opečovávaná, dodávají krásu celému zevnějšku domu. To je však jen „kosmetický“ důvod k výměně oken. Ten pravý je, že bez dobře izolujících oken topíte, jak se říká, pánu Bohu do oken. A navíc, kdo chce mít okna, která nelze pořádně otevírat a zavírat? To se vám s novými moderními okny rozhodně nestane.

S okny jsou samozřejmě designově úzce spojeny dveře: vchodové i interiérové. Musí vzájemně skvěle ladit a vytvářet harmonický celek. Možností je dnes skutečně mnoho. Nejoblíbenějším řešením jsou plastová okna. Jsou levná a lidé věří, že i trvanlivá, tvarově stálá a snadno udržovatelná. Ale mnozí zůstávají u dřeva. Dřevěná okna neboli eurookna dnes dovedu nabídnout stejný komfort a životnost jako okna plastová. Že jsou náročnější na údržbu? Nebojte se toho. Moderní nátěry vydrží mnoho let.

Kdy volit jaká okna

Plastová okna: Jsou ideální do panelákových bytů i revitalizovaných rodinných domů z 80. let jako levnější řešení nahrazující dražší dřevěná eurookna.

Dřevěná okna: Hodí se na novostavby domů, kde chceme zachovat styl, ale i na chalupy, které jsou poválečnými domky a není tolik nutné bazírovat na historickém charakteru oken.

Hliníková okna: Na hypermoderní a designové stavby, ale i tam, kde jsou velká okna a prosklené stěny. Rovněž jako doplněk k hliníkovým zimním zahradám.

Špaletová okna: Na historické městské činžovní domy i na historické vily či chalupy.

TIP: Neumíte si poradit s výběrem oken? Zkontaktujte odbornou firmu https://www.jis.cz/.

Jak v rekonstrukci pokračovat?

Určitě to berte od té nejšpinavější práce po nejčistější. Bouráte-li příčky, dělejte to hned po oknech. Rovněž koupelna nebo toaleta patří k těm „špinavějším“ částem rekonstrukce. Podlahy, pokud pokládáte plovoucí na rovný povrch, jsou naopak poměrně čistou prací. Ale malování pokojů si nechte přece jen až nakonec. Nové podlahy snadno ochráníte například vrstvou vlnité lepenky a malířským igelitem.

Při rozsáhlé rekonstrukci rozhodně nezapomeňte na případnou úpravu elektrických rozvodů. Pokud měníme dispozice koupelny či kuchyně, tak i vody. Plánujete instalovat klimatizaci? Zjistěte si předem, s jakými zásahy musíte počítat. Vše plánujte s dostatečným předstihem. I výměnu oken. Obvykle ji realizujeme od jara do podzimu. Okna si ale objednejte nejlépe už v zimě.

Napsat komentář