Ptáte se, jaké kompresory jsou háklivé na přetížení a které naopak zvládají běžet po dlouhou dobu bez přehřátí? Jaká je účinnost vzduchových kompresorů v závislosti na konstrukci a určení stroje? Rozdíly mohou být rapidní. Pojďme si vysvětlit proč.
Výroba stlačeného vzduchu nepatří mezi nenáročné procesy. Kompresor pro svoji práci potřebuje vhodně dimenzovaný elektromotor, často určený k připojení do 400V zásuvky, u všech větších strojů, typicky silnějších než 2,2 kW. Ten je spojený se samotnou kompresorovou jednotkou, nejčastěji klínovým řemenem, ale můžeme se setkat i s přímým, souosým spojením, tolik typickým pro šroubové kompresory. Připočtěte veškeré armatury, spínače a tlakovou nádobu. Takto osazená kompresorová sestava může začít stlačený vzduch vytvářet a rozvádět k samotné aplikace, ať už foukáte pneumatiky vozu nebo poháníte celou výrobní linku v továrně. Koncepce kompresoru vždy ovlivňuje celkovou účinnost a efektivitu.
Bezolejové pístové kompresory – účinnost do 60%
Nejnižší účinnost vykazují bezolejové kompresory. Tyto stroje není vhodné přetěžovat, bez maziva hrozí brzké přehřátí, které může být pro následný chod stroje fatální a v lepším případě přijdeme jen o část účinnosti. Benefitem těchto strojů je především výroba nezávadného, dokonale čistého stlačeného vzduchu, do kterého se nemají šanci dostat olejové výpary. To je důležité nejen v potravinářství, ale také v lékařství, kde jsou bezolejové kompresory v chodu vždy po krátké časové intervaly a jejich účinnost je naprosto dostačující.
Olejové pístové kompresory – účinnost do 75%
Olejem mazané kompresory fungující na pístovém principu vykazují vyšší účinnost a mohou běžet delší dobu než bezolejové. Olej, jak je známo, snižuje tření a tím i teplotu a roztažnost. Tyto stroje mohou běžet po různě dlouhé časové úseky typicky v dílně nebo na stavbě. Často disponují robustní konstrukcí a mobilitou, pokud není vzdušník moc objemný, nebo nechybí bantamová kolečka a madlo. Nezapomínejte, že i tak je u těchto kompresorů důležitá doba klidu kvůli ochladnutí – nejsou to stroje pro nepřetržitý provoz, jako ty z poslední kapitoly.
Šroubové kompresory – účinnost nad 80%
Kompresory pro nepřetržitý provoz jsou rotační jednostupňové stroje se šroubovicí, kdy se olej vstřikuje mezi dva šrouby, mezi kterými dochází ke stlačování vzduchu. Když pístové kompresory přerušovaný provoz vyžadují, šroubové ho nesnáší. Opakovaný rozběh je postupně ničí a pokud běží na nízký výkon, přichází na řadu vyšší tvorba kondenzátu v ústrojí s následky koroze šroubů. Neustálý běh jednoduše nedovoluje těmto strojům zrezivět. Odměnou je nejen špičková účinnost, ale také nízká spotřeba oleje. Není divu, že ve firmách, kde se se stlačeným vzduchem ve velké míře pracuje, naleznete právě tyto tišší a ekologičtější druhy kompresorů.