Na čistou fasádu je pěkný pohled. Ale jde více než jen o vzhled!

Vracet se každý den do domu, který vás přivítá pěknou fasádou, je bezesporu příjemné. Postupem času však krása upadá, protože se na povrchu hromadí nečistoty všeho druhu. Navíc bledne původní barva a v horším případě se ve struktuře objevují menší či větší praskliny. Životnost fasády však můžete poměrně snadno prodloužit a zajistit, aby byl na ni pěkný pohled i po letech. Nepodceníte-li význam pravidelného čištění, nebudete litovat!

Jaké nečistoty mohou fasádu poškodit?

Odborníci doporučují čištění fasády v horizontu pěti až osmi let. O něco častěji pak fasády zateplených budov, protože ty jsou na znečištění ještě náchylnější.

Obecně se nečistoty dělí na anorganické (prach, bahno, smog…) a organické (plísně, řasy, mechy, lišejníky). Na fasádě se obvykle objeví kombinace obou druhů.

Proč zbytečně nečekat a pustit se dočištění?

Fasádu samozřejmě nemusíte čistit několikrát do roka. Stačí, když dodržíte výše uvedenou periodu, případně k odstranění nečistot přistoupíte dle potřeby. Význam údržby je jasný – kromě toho, že si dům udrží elegantní vzhled, dojde k prodloužení životnosti materiálu. Čistá fasáda je zároveň funkční. Nánosy nečistot mohou naopak její vlastnosti změnit.

Motivací k důkladnému čištění fasády by mohl být také plánovaný prodej nemovitosti. Ne nadarmo se říká, že je vizitkou domu – a v případě prodeje se pozitivně podepíše na tržní ceně.

Sami, nebo s rukama založenýma v kapsách?

Na otázku „jak čistit fasádu“ neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží na druhu znečištění a dalších faktorech. Zda se do čištění pustíte vlastními silami, nebo se obrátíte na někoho, kdo se postará o stoprocentní výsledek, je na vašem uvážení. Profesionálové vám však ušetří spoustu času a námahy, a navíc zajistí i případnou aplikaci vhodně zvoleného ochranného nátěru. Soustu dalších informací najdete na www.ars.cz.

Napsat komentář