Kupujeme fóliovník na zahradu – pár rad do začátku

 Jste nadšeným zahrádkářem?

Víte, že některé rostliny potřebují vyšší vlhkost i teplotu?

Máte chuť si něco vypěstovat? Pak vzhůru do fóliovníku!

Snímek obrazovky 2017-02-28 v 11.36.23

Podnebí v České republice není vhodné pro všechny druhy rostlin, protože některé mají odlišné požadavky na pěstování, zejména se jedná o teplotu a vlhkost. Řada plodin se bez vysoké vlhkosti i teploty zkrátka neobejde. S tímto problémem může pomoci právě fóliovník, stačí jen vybrat ten nejvhodnější.

Využití fóliovníku

Pro začátek si rozmyslete, k čemu chcete vlastně fóliovník využívat. Jako alternativu běžného skleníku zvolte klasické provedení fóliovníku. Můžete se zaměřit i na konkrétní plodiny, kdy si koupíte fóliovník, který je přímo určen pro pěstování například rajčat. Někdo tam chce mít jen rostliny, jiný zeleninu a další oboje.

Správný rozměr fóliovníku

Ve chvíli, kdy si rozmyslíte účel použití, zaměřte se na to, jak velký fóliovník si budete chtít pořídit. Obecně byste měli zohlednit pár základních parametrů, které vám s nákupem pomohou.

  • Velikost vaší zahrady – to je asi hlavní bod, protože je důležité, aby se vám vůbec fóliovník do zahrady vešel. Nemůžete koupit třeba třímetrový fóliovník a mít pro něj k dispozici jen 2 metry místa.
  • Výška pěstovaných rostlin – to je také dobré vědět předem, neboť musíte počítat nejen s tím, že se budete uvnitř fóliovníku muset pohybovat, ale i s rostlinami, které porostou do výšky.
  • Dostupnost zboží – ne každá varianta, která by se vám mohla hodit je na trhu dostupná, proto si musíte vybírat opravdu pečlivě.
  • Velikost volného prostoru – jakmile máte změřeno, můžete se již zaměřit na konkrétní model a typ provedení, aby vyhovoval požadovaným rozměrům a zároveň pasoval na vámi vybrané místo.

foliovnik

Vhodný materiál

Chcete-li mít jistotu, že jste si zvolili skutečně ten nejvhodnější fóliovník, musíte se dávat pozor i na kvalitu materiálu, ze kterého je vyroben.

Obecně platí, že čím je fólie i konstrukce slabší, tím kratší má fóliovník životnost a pokud nechcete hned po první sezóně či spíše prvním větším větříku kupovat nový, pořiďte si co nejpevnější model.

Konstrukce by měla být pevná a stabilní, fólie silná a odolná proti UV záření i poškození. Ideální je ocelová, která má dlouhou životnost.

Jak moc zatíží pořízení fóliovníku rodinný rozpočet?

V podstatě se jedná o jednorázovou investici zhruba do 4 tisíc, která vám v případě koupě kvalitního modelu vydrží až 5 let.

Údržba fóliovníku

Pokud se vám stane, že v průběhu roku některý spoj povolí, nebude jednoduché ho jen tak opravit. Ideální je, když na poškozené místo spoje instalujete dřevěný trámek či silnější laťku. Igelitové pásy, které přesahují, k ní pak přitlučete pomocí hřebíčků.

Nezapomeňte ještě pod hlavičky hřebíků umístit tuhé podložky, k tomu vám můžou posloužit PET lahve, jejichž stěny nastříháte do tvaru podložek. Pokud je fóliovník obloukový, pak je nutné dát laťku podélně.

foliovnik1

Co a jak pěstovat v zahradním fóliovníku?

  • snažte se vždy pěstovat takové druhy rostlin a zeleniny, které vyžadují podobnou teplotu i světelné podmínky.
  • pokud budete pěstovat rajčata, musíte jim dopřát dostatek světla a vzduchu.
  • při výsevu paprik by mělo být ve fóliovníku 30°C, díky tomu vám vyklíčí během 10 dnů. Poté sazenice přesadíte do květináče po jenom či po dvou. Přes den udržujte teplotu na 27°C, v noci pak 18°C. Uvidíte, jak se bude paprikám dařit.

Zřejmě nejtěžší to budete mít se salátovými okurkami, které jsou velmi náročné. Výše teploty, kterou potřebují je zhruba 35°C, aby správně klíčily. Budou vám sice klíčit i při nižší teplotě, ale potrvá to o několik dnů déle. Nesmíte zapomenout i na fakt, že okurky chtějí mít vyšší teplotu půdy, která bude totožná či vyšší než teplota venkovního vzduchu. S pomocí fóliovníku na rajčata se vám všechny tyto podmínky podaří snadno splnit.

 

Napsat komentář