Kolik peněz investovat do kompresoru? A je to jenom o něm?

Potřebujete pořídit kompresor, ale nevíte jistě, jak velký rozpočet si na něj vyhradit? Odpověď nikdy nemůže být jednoznačná bez toho, aniž byste si přesně specifikovali svoje požadavky na kompresor. Stejně tak musíte znát, k čemu přesně ho budete používat. Zkrátka platí, že jednomu může vyhovovat pístový kompresor za pár tisíc, jiný se pro svůj provoz neobejde bez šroubového kompresoru, který stojí klidně i jako lepší ojeté auto. V následujících kapitolách si ukážeme příklady na samotných aplikacích, účelech použití kompresoru. Jednoduše tak získáte představu o investici, protože v textu nezapomínáme ani na příslušenství, bez něhož se některé kompresory neobejdou.

Hobby kompresory

Základní a zároveň jednou z nejoblíbenějších kategorií jsou hobby kompresory do garáže a do dílny. Běžně je nabízí za nízké částky spousta prodejen, od supermarketů po hobbymarkety či obchody s různým nářadím. Zde však pozor! Levné kompresory z takto nespecializovaných prodejen jsou mnohdy jenom čínské kopie značkových kompresorů, které nelze opravit. Ve většině případů jsou bezolejové, což pro některé aplikace samozřejmě nemusí být hendikep, ale na rozdíl od značkových bezolejových kompresorů nemají vyměnitelná těsnění a speciální třecí kroužky, umožňující se pístu kompresoru pohybovat, aniž by se bez oleje přehřál. Značkové bezolejové stroje jsou zkrátka jiná třída. Hodí se pro běžné práce – tlakování kol, ofukování ploch nebo i pro lakování a čepování piva, protože poskytují čistý stlačený vzduch bez stop oleje. Oblíbeným hobby bezolejovým kompresorem je například ABAC z řemeslné řady Line nebo odhlučněný Super Silent s elektromotorem o příkonu 1,5 kW a tlakovou nádobou 25 – 50 litrů. Takový pomocník dokáže uspokojit všechny nároky kutilů a hobby nadšenců a stojí okolo 6 – 7 tis. Kč.

Kompresory pro náročné řemeslníky

Druhou nejpoptávanější kategorií kompresorů jsou dlouhodobě pístové olejové kompresory do řemeslnické dílny. Od hobby kompresorů se liší hlavně vyšší účinností, výtlakem a příkonem. To se neobejde bez mohutnější konstrukce, většího elektromotoru, případně dvou válců a objemnějšího vzdušníku. A přitom jde stále o slušně mobilní kompresory, s nimiž se majitel může pohybovat jednoduše po dílně nebo je převážet tam, kde zrovna pracuje. Jejich výhodou je totiž i možnost připojení do běžné zásuvky. Kvalitní řemeslné kompresory, jaké vyrábí třeba domácí Atmos mají plně automatický provoz, pojistný ventil i vypouštěcí ventil kondenzátu a též optimální chlazení a dochlazovač stlačeného vzduchu. Řeč je o strojích s příkonem okolo 2 – 2,2 kW, tlakovou nádobou o 50 – 150 litrech a výtlakem až 300 l/min, díky kterému lze připojit i pneumatické nářadí s vyšším odběrem vzduchu. A ceny? Připravte se na investici od 15 do 20 tis. Kč.

Profesionální pístové kompresory do větších dílen

Tam, kde je vysoký odběr stlačeného vzduchu, kde se neustále pracuje s pneumatickým nářadím nebo se stříkacími pistolemi, musí majitel provozu vybrat opravdu výkonný kompresor s velkou tlakovou nádobou pro co největší zásobu stlačeného vzduchu. Vysoké nároky by měly být kladeny i na úpravu vzduchu, do které se v tomto případě rozhodně vyplatí investovat, protože vzduch zbavený nečistot, kondenzátu a olejových výparů mnohonásobně prodlužuje životnost celé tlakové soustavy a všeho, co je ke kompresoru připojeno. Jde o filtraci vzduchu a sušičku vzduchu, neopomenutelného příslušenství pro každý profesionální provoz. Některé obchody se specializací na stlačený vzduch rovnou prodávají celé sety kompresorů, filtrace i sušičky. Tím můžete ušetřit několik tisíc korun, ale doporučujeme se poradit s prodejcem, zda pro vaše aplikace nabízený set vyhovuje. Vysoce výkonné pístové kompresory jsou stroje s příkonem okolo 4 – 7 kW, mají vzdušníky s objemem až 500 l a bez potíží utáhnou všechno nářadí v dílně, protože mají sací výkon až 1000 l/min. Celá sestava takto výkonného kompresoru a úpravy vzduchu vychází běžně okolo 100 000 Kč.

Šroubové kompresory pro nepřetržitý provoz

Šroubové stroje mají zcela odlišné poslání, než pístové vzduchové kompresory. Jsou koncipovány pro nepřetržitý provoz, neustálou dodávku stlačeného vzduchu na rozdíl od „písťáků“, jejichž agregáty potřebují mezi chodem chladnout (proto mají zpravidla velké tlakové nádoby pro vytvoření zásoby stlačeného vzduchu). Šroubový kompresor si tedy do dílny určitě nekoupíte. Svoje využití má hlavně v průmyslu, automotive, všude tam, kde nepřetržitě jedou výrobní linky a pásová výroba. Šroubové kompresory mají složité řídicí systémy, důkladnou úpravu vzduchu a spoustu dalšího příslušenství, které hlídá jejich bezproblémový chod. Není divu, že jde vůbec to nejdražší typ kompresoru, když se sečte nákup samotného stroje a všeho, co k němu patří. Takový nákup rozhodně pečlivý proberte s odborníkem, který dané oblasti rozumí a vymyslí vám řešení na míru provozu, kam bude kompresor se dvěma proti sobě se odvalujícími šrouby umístěn. Investice mnohdy překoná i větší statisíce korun, ale efektivita výroby, jakou majitel získá, je k nezaplacení.