Jak vybrat gauč ve skandinávském stylu?

Skandinávský styl – co si pod tímto pojmem máme představit? Hlavní roli hraje bílá, jako čerstvě napadaný sníh, ale rozhodně není tak studená. Ba naopak, skandinávský styl se vyznačuje svou hřejivostí a útulností, přitom jde ruku v ruce s funkčním minimalismem.

Skandinávský styl znamená pečlivý výběr dekorací a barev a použití přírodních materiálů, jako dřeva či kamene.  Kombinuje moderní až strohé tvaru nábytku s využitím barevného kontrastu doplňků – to vše v dokonalé souhře. Tato souhra dává interiéru neodolatelný pocit útulného domova.

Skandinávský styl patří do obýváku

Srdcem domova je obývací pokoj. Je jako stvořený pro odpočinek, relaxaci, lenošení či večírky. Pusťte si trošku skandinávské nálady i do něj. Rozhodně nebudete první, neboť skandinávský styl se pro svou lehkost a nadčasovost už zabydlel po celém světě.

Začněte od středu

Středobodem obývacího pokoje je bezesporu elegantní a pohodlná sedačka. Je to první místo, na které nám padne zrak, jakmile do něj vstoupíme. Co nás na skandinávském stylu sedačky jistě nepřekvapí je její barva. Zpravidla bývá bílá, šedá, ale také ji často najdeme v pastelových odstínech.

Bílá sedací souprava Rumba dodá interiéru na vzdušnosti. JENA NÁBYTEK

Říkáte si bílá sedačka? To nemůže fungovat! Ale ano může, zvláště v kombinaci se dřevem totiž působí bílé sofa nesmírně elegantně. Zvláště pak, jestliže jej umístíme na vyšší nožky. Tento prvek rozhodně dodá vašemu interiéru na vzdušnosti. Dřevo evokuje pocit útulnosti a sejme z bílé barvy auru chladu.

Šedá sedačka je sázkou na jistotu

Komu se zdá, že bílá sedačka je příliš náročná na údržbu, ať sáhne po šedé. Elegantní šedá sedačkabude působit neutrálně, nicméně stejně jako bílá se dobře snese se všemi barvami, zvláště Skandinávci oblíbenými světlými, pastelovými odstíny a přírodními materiály. Můžete si pořídit i výraznější barvu sedačky – nicméně nehledejte v nabídce žádnou “divočinu”.

Sedačky ve skandinávském stylu bývají zpravidla laděny do jednoho tónu, tak, aby byla co nejvíce zachována jejich nadčasovost a funkčnost. Velmi oblíbené doplňky s geometrickými prvky, jako jsou polštáře a plédy dodají interiéru tu pravou pohodovou náladu a stylově nábytek doplní. I šedá sedačka tak může s polštářky v pastelových barvách či naopak použitím černých detailů vyzařovat tou pravou pohodlnou atmosférou severského designu.

Šedá sedačka Avesta je nenápadná a přitom nabízí spoustu úložného prostoru. JENA NÁBYTEK

Zaměřte se na funkčnost

Funkčnost je hlavním kritériem sedaček skandinávského stylu.  Při nákupu hodnotíme spoustu parametrů, jako je barva, tvar a design. Bude vám stačit jen bílý gauč či velkorysá šedá rozkládací sedačka? Velikost sedačky vždy přizpůsobte velikosti interiéru tak, abyste kolem sedačky mohli pohodlně projít.

Pohodlnost, funkčnost a lehkost – na tyto tři vlastnosti stále myslete při zařizování skandinávského stylu interiéru. Hlavou se vám jistě bude honit mnoho dalších otázek. Kolik lidí na ní bude sedávat? Potřebuji úložný prostor, nebo mít v záloze spací místo navíc? Pokud nechcete mít byt přecpaný nábytkem jen pro případ, že se někdo zdrží přes noc – pořiďte si rozkládací sedačku a už nebudete muset předčasně končit dobrou zábavujen kvůli tomu, že nemáte místo pro přespání navíc. Ráno pár jednoduchými pohyby gauč opět složíte do původního stavu.

Pusťte skandinávský styl i k sobě domů

Světlé stěny, pár pečlivě vybraných doplňků, praskající krb a z něho šířící se příjemné teplo, šedá rozkládací sedačka jako by zvala návštěvu, aby se zdržela ještě o chvilku déle. Ledabyle uspořádané polštářky a líně pohozený měkký pléd jako by chtěl, abyste se do něj pořádně zabalili a schoulili – taková je nálada skandinávského interiéru. Pusťte ho i k sobě domů.

Šedá sedačka Baltic je díky nejrůznějším polštářkům pohodlná a útulná. JENA NÁBYTEK

Napsat komentář