Dnes vám dokážeme, že výběr správného kompresoru nemusí nutně znamenat nervy a dlouhé studování desítek či stovek brožur. Opravdu. Výběr vzduchového kompresoru zkrátka není otázkou určenou jenom odborníkům v oboru. Stačí si ujasnit, co od stroje očekáváte. A také vyškrtnout některé typy kompresorů, které nelze doporučit nikdy. Uvidíte, že se výběr velice zúží.
Rada číslo 1 – Ujasněte si, k čemu budete kompresor používat
Protože kompresorů od různých značek jen na trhu opravdu velké množství, je nejlepším výchozím bodem před výběrem, ujasnit si případy hlavního používání stroje. Budou nároky nízké? Chcete pouze hobby stroj, který použijete párkrát do roka? Nebo se chystáte díky kompresoru i podnikat? Působíte ve stavebnictví a jste neustále v pohybu, či se každý den zavíráte do dílny? Klíčové otázky! Už takto si ale snadno odpovíte, jestli potřebujete mobilní kompresor, nebo vám bude vyhovovat stacionární verze, umístěná někde v dílně nebo samostatné místnosti, odkud do místa aplikace povedou hadice či rozvody vzduchu.
Možná si myslíte, že mobilní kompresory jsou nějak ošizené stroje s nízkým výkonem. To však nemusí být pravda. Mobilní stroje se vyrábí přibližně až do specifikace se 4 kW elektromotorem a tlakovou nádobou o objemu až 250 l. Tlak 10 Bar, sací výkon 810 l/min, výtlak až 650 l/min – i takové mohou být parametry mobilních kompresorů, a to není vůbec málo.
Ale co když potřebujete vzduchový kompresor používat i tam, kde není zajištěna dodávka elektřiny? Každý výkonnější kompresor potřebuje napětí sítě 400/50 V/Hz. Žádný problém. Na trhu je řada strojů se spalovacími motory, které zároveň fungují jako elektrocentrála. Mají benzínové i dieselové agregáty s téměř totožnou hlučností jako elektromotory.
Zkrátka, vždy si definujte co nejpřesněji, kde a za jakým účelem budete kompresor používat. Rychle tak vyřadíte spoustu neodpovídajících strojů.
Rada číslo 2- Vyškrtněte všechny kompresory od značek, které se nespecializují na jejich výrobu
Rychle zúžit výběr kompresoru vám pomůže také okamžité vyškrtnutí mnoha značek. O kterých mluvíme? A proč? Náš trh je doslova zaplavený levnými čínskými kompresory, mnohdy zcela zdařilými kopiemi značkových kompresorů, které mají pouze jiné logo. Takové stroje se objevují hlavně v prodejnách bez specializace na kompresory a stlačený vzduch. Typicky jde o hobby markety, supermarkety nebo obchody s různým mixem zboží. Stejné čínské stroje se často skrývají i za značkami jinak známého nářadí. Situace je taková – značka kvalitního nářadí chce rozšířit své portfolium, ale nemá kapacity na vývoj vlastního kompresoru. A protože u ní jde pouze o okrajový sortiment, nechce investovat velké peníze, a proto využije čínské výrobce.
Kde leží problém? Velká část těchto strojů nelze opravit. Zkrátka pro ně neexistují náhradní díly. Jedná se hlavně o bezolejové kompresory a ty, pokud nemají značkové, speciální třecí kroužky a těsnění, trpí na přehřívání a brzy ztrácí svoji účinnost. Takový kompresor lze doporučit pouze v případě, že ho využijete jenom párkrát za rok. Jinak se takového zboží radši automaticky vyvarujte.
Rada číslo 3 – Ujistěte se, kolik stlačeného vzduchu bude potřebovat
Pořádně osekat výběr a dostat se rychle ke vhodnému kompresoru pro vaše účely umožní spočítat si, kolik stlačeného vzduchu vlastně budete potřebovat. A případně, jak často. Každé pneu nářadí, každá stříkací pistole a veškeré další zařízení, které lze ke kompresoru připojit, má uvedenou průměrnou spotřebu vzduchu v litrech za minutu. Chystáte se připojit více zařízení? Součet odběrů vzduchu by nikdy neměl přesáhnout údaj, kolik sám kompresor „dává“. Stejně tak se ujistěte, zda bude dostačující pracovní tlak kompresoru. Například pneumatické nářadí pracuje s totožným tlakem – 6 bar.
Pokud budete potřebovat trvalou dodávku stlačeného vzduchu, nezbyde vám, než si vybrat šroubový kompresor. Pro všechny ostatní případy se hodí pístový kompresor. Čím vyšší mohou být výkyvy množství odebíraného vzduchu, tím větší by měl mít tlakovou nádobu se zásobou vzduchu.
Značkové bezolejové pístové kompresory navíc dodávají čistější stlačený vzduch, což se může hodit třeba v potravinářství, při čepování piva. Pro běžné dílenské aplikace pak doporučujeme olejový pístový kompresor i díky obecně vyšší životnosti vzhledem k olejovému mazání pístu.
Základní rozdělení pístových kompresorů:
- Hobby kompresory (základní provedení, přenosné stroje, příkon do 2 kW a 50 l nádobou)
- Dílenské kompresory a stroje pro řemeslníky (příkon do 3 kW a nádoba 50 – 200 l)
- Profesionální kompresory do průmyslu (příkon až 7,5 kW a nádoba 200 – 500 l)