Jak na chov sladkovodních krevetek

Krevetek existuje mnoho druhů. Jsou různých tvarů, velikostí a barev. Je to malý bezobratlový živočich, jehož původním kontinentem je Asie. Krevetky jsou citliví jedinci, kteří mají rádi stabilní prostředí a vadí jim výkyvy jakými jsou  například výkyvy teplotní. 

Velikost a vybavení nádrže

Jelikož krevetky většinou nepotřebují velkou nádrž jsou pro ně na trhu dostupná menší akvária (tzv. krevetkária). Jestliže jste začátečníky v chovu krevetek, bude pro začátek stačit nádrž o velikosti 50 – 100 litrů. V oboru akvristiky je však všeobecně známo, že při větším objemu akvária se lépe udržuje stabilita ekosystému uvnitř nádrže. Z toho důvodu bychom určitě neměli menší nádrž pořizovat. Také je zbytečné pořizovat nádrž vysokou – zde by měla být určující velikost plochy dna nádrže. Krevetky se většinou pohybují u dna, kde mají potravu. 

Jestliže budeme mít nádrž o objemu asi 50 litrů, je zde možno chovat až 100 kusů krevetek, které se přirozenou cestou namnoží samy. 

Velice důležité je však vpouštět krevetky do již zaběhnutého akvária, nikdy ne do nově založeného!!

Krevetky jsou velice náročné na čistotu vody. Obzvláště nevyhovující jsou pro ně dusitany. Co se týká filtru, je vhodné použít filtr s malými póry, aby nám v něm neuvízla mláďata. Teplotu vody bychom měli udržovat do 28ºC. Větší teplota vody by již pro krevetky mohla být nebezpečná. 

Na dno akvária můžeme zvolit jakýkoliv substrát. Barvu substrátu je vhodné volit podle vybarvení krevetek, aby nám hezky na dně nádrže vynikly. V dnešní době již máme možnost zakoupit substrát speciálně určený k chovu krevetek. Výšku substrátu volíme dle zvolených rostlin. 

Rostlinky si můžeme zvolit jakékoliv, ale určitě budou vhodné různé druhy mechů nebo plovoucí rostlinky. Krevetky patří mezi živočichy, kteří se rádi schovávají a proto bychom je měli chovat především v rostlinných akváriích. 

Krevetky nepatří mezi nejnáročnější živočichy a proto i vybavení jejich nádrží nepatří k nejsložitějším. Takže kromě filtru je vhodné pořídit do nádrže také topení a vzhledem k tomu, že nejspíše pořídíme i nějaké vodní rostlinky, je třeba zakoupit osvětlení. Při intenzitě osvětlení se budeme řídit náročnosti vybraných rostlinek. 

Krmení

Hlavním zdrojem potravy jsou řasy. Ty však bývají nedostačující a proto je nutno pořídit krmení speciálně pro krevetky. Tato jsou obohacena o vápník a vitamíny. Důležité je, aby strava byla pestrá. K tomu si můžeme dopomoci např. domácí okurkou či cuketou, sušenými nebo spařenými kopřivami apod.