Existují i levnější možnosti vytápění

Mnoho Čechů má v poslední době potíže s placením záloh za energie. Není ani divu, jelikož lidem, kterým skončila nedávno fixace, se musela zvýšit cena za plyn a elektřinu několikanásobně, což je velký problém pro většinu firem a domácností.

Doma si však lze udělat teplo i jinak než pouze plynovým, respektive elektrickým topením. Stačí vsadit na klasiku v podobě tradičních kamen.

Cenově dostupné topivo

Jak již bylo řečeno výše, energie jsou dnes strašně drahé, a tudíž topení uhlím či ještě lépe dřevem se vyplatí daleko více. Dřevo se navíc v našich zeměpisných šířkách těží v docela velkém množství, takže nikdo nemůže jen tak zamezit jeho přísunu. To je oproti plynu veliký rozdíl.

Dřevo je možné koupit ve více formách, nejen jako polena. Velmi oblíbené jsou hlavně pelety, což je v podstatě dřevina slisovaná za vysokých teplot. Pelety se dodávají v nepromokavých pytlích, takže je teoreticky možné je skladovat i v prostředí, kde se udržuje vlhkost.

Výhřevnost je zásadní

Ještě donedávna lidé při výběru kamen z velké části hleděli i na design, avšak to už dnes tak úplně neplatí. Kamna jdou v současnosti z pochopitelných důvodů docela na dračku, a tudíž je výběr omezenější než v minulosti.

Mnohem důležitější je ale v tomto případě stejně výhřevnost. Každý si sice může sám spočítat, jak velkou či malou výhřevnost musí kamna pro jeho obydlí mít, nicméně mnohem lepší je vše zkonzultovat s prodejcem.

Nezbytné čištění

Zájemci o kamna, kteří doteď byli zvyklí pouze na ústřední topení, by měli vědět, že při spalování vznikají saze, jež mohou zařízení znehodnotit, případně ucpat kouřovody.

Proto je důležité kamna během topné sezóny důkladně čistit a určitě se vyplatí zaměřit se rovněž i na kouřovod. Také ten je potřeba zbavit sazí, jinak se zhorší výhřevnost. V horším případě může dojít dokonce k výbuchu sazí.