Šetrná domácnost? Žádná věda! Stačí NoWaste

Jistě jste už slyšeli o konceptu NoWaste bydlení. Název je převzatý z angličtiny a znamená v podstatě „bezodpadový“. A až se o něj začnete více zajímat, budete překvapení, co všechno lze dělat a hlavně kupovat bezodpadově, tedy NoWaste.

Součástí NoWaste je minimum plýtvání

Než se budete poohlížet po NoWaste věcech, obchodech nebo způsobech spotřeby, začněte šetřením zdroji. Vodou, elektřinou a plynem. To probíhá na dvou úrovních – na té přímé, kdy spotřebu ovlivňujeme my, ale i na té nepřímé, kdy spotřebu řídí spotřebič automaticky (buď podle nastavení anebo jeho technické vybavenosti).

Co je přímým šetřením zdroji?

Úspora, kterou děláme přímo my. Plýtvání velkého rozsahu (a za vysoké ceny) si totiž děláme často my sami.  Tady se jedná o klasické svícení v místnostech, kde zrovna nikdo není. Nebo o spláchnutí celou nádržkou na vodu, i když jste byli jen na malé. Dále třeba vypínání spotřebičů jen do stand-by režimu anebo již dlouho kritizované pouštění vody i během čištění zubů. Příkladů jsou kvanta.

A co je nepřímým šetřením zdroji?

To je úspora, kterou dělají přístroje nebo vybavení domácnosti jako takové. Ano, jde například o novou lednici, která má, ve srovnání s tou starou, poloviční spotřebu elektrické energie. Ta nová může být ještě šetrnější, když jste například v situaci, že se děti již odstěhovaly z domu a vám už bude stačit lednice mnohem menší.

I když na nákup nové lednice využijete nebankovní půjčky bez registru, stále se vám výměna spotřebiče vyplatí. A uděláte velký krok směrem k šetrné domácnosti. Podobné to může být například s plynem.

Jestliže je nesprávně nastavena regulace topení plynem, můžete ročně protopit i dvojnásobek. Tohle vyřeší nový termostat. Zaplatit ho můžete i ze sms půjčky. Hned za první rok používání se vám investice vrátí. Když k rozhodování o půjčce nezapomenete na srovnání půjček a vyberete tu nejlevnější, můžete být v plusu již po několika měsících.

Nepřímo jde šetřit i vodou, když si pořídíte perlátory či omezovače splachování. Perlátor plní proud vody bublinkami, takže to na první pohled vypadá, že z kohoutku nebo ze sprchy teče spousta vody. Ve skutečnosti se však vodou šetří. A vašimi penězi též.

NoWaste mohou být i nákupy

Nejvíce odpadu, a tedy i nešetrnosti k našemu okolí a životnímu prostředí, vyprodukujeme běžnými nákupy, kdy i pár plátků šunky je ve velkém plastovém obalu, luštěniny a rýže jsou mnohdy v plastu také, pečivo dáváme do igelitových pytlíků na jedno použití, ovoce a zeleninu jakbysmet. Drogerie, kosmetika, to je také velká hora plastového odpadu.

Hnutí NoWaste prosazuje zcela jiný postup při prodeji, respektive nakupování.  Látkové pytlíky na opakované použití, do kterých jsou vám v obchodě odváženy luštěniny, obilniny, zabaleny rohlíky a jiné pečivo. Jedna plastová lahev na mycí prostředek, jedna na prací gel a jedna na prostředek na úklid. Samozřejmě v ekologickém složení. A do ní si vždy necháte stočit další kupovanou dávku (až máte tu první spotřebovanou). A takhle se dá pokračovat dál a dál.

NoWaste je dokonce i nábytek

Další možností, jak ze své domácnosti udělat šetrnou, je nákup nábytku, který byl vyroben přímo z odpadu. Takže při jeho výrobě odpad nevznikl, naopak byl spotřebován k dalšímu využití. Na první pohled to zní nechutně, ale je to jen předsudek.

Dnešní výrobci dokáží nezávadně využít například vyhozený papír. Ten recyklují do kartonových desek lepených na sebe. Tím vzniknou velké hranoly s ohromnou nosností. A z nich se dá vyříznout anebo sestavit pevný, lehký a praktický papírový nábytek.

Vyrábět nábytek jde dokonce i z dalšího odpadu. Například z textilií, odpadu ze zdravotnictví anebo ze zbytků z interiérů aut. Odpad tohoto typu se rozdrtí na velmi jemné částečky a spojí se pryskyřicí. Vytvarují se pak desky, které se použijí jako základ pro nábytek. Díky svému složení jdou hodně ohýbat a kroutit.

Třídění odpadu už je samozřejmost

Nezbytností šetrné domácnosti je třídění odpadu. Češi jsou v této oblasti jedni z nejpečlivějších. Využíváme kontejnerů na tříděný odpad a daří se ho v naší zemi vysbírat docela dost. Trochu novinkou je i na menších městech třídění bioodpadu, který má ohromný potenciál pro další využití.

Mezery prý máme v třídění skla. Přitom skleničku není třeba vymývat. A do kontejneru ji můžete vhodit i s kovovým víčkem.

Udržování domácnosti v šetrné čistotě

Nákup čisticích prostředků nemusí být nijak drahý. Průmyslovou chemii totiž používat nemusíte. Nahradit jde jedlou sodou, solí, citronovou šťávou, boraxem, glycerinem, mýdlovými vločkami, teatree olejem, eukalyptovým olejem, olejem z citrusů, prací sodou anebo světlým octem.

Ve všech případech jde o přírodní alternativy hojně používaných chemických přípravků. Většina z nich sice není tolik účinná. Ale při troše trpělivosti a po získání zkušeností dosáhnete i s nimi dobrých výsledků. A hlavně dobrého pocitu, že vaše domácnost je bez jedů, bez chemie a šetrná.

Napsat komentář