Víte, co většina lidí řeší hned den po nastěhování, případně raději předem ještě před nastěhováním? Internetové připojení. Bez něj jde totiž v dnešní době, kdy pracujeme a vzděláváme se online, přežít jen těžko. Ani u vás doma by internet neměl chybět, konkrétně rychlý internet.
Letos, kdy jsme zavření doma a vše musíme řešit online, to platí obzvlášť. Rychlý internet nám pomáhá vydělávat peníze, vzdělávat se, komunikovat s přáteli a také se bavit.
Jakou rychlost internetu potřebuji?
Každý by si přál rychlý internet, většina lidí však volí nějaký rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou. Jaká rychlost je však nezbytná, abyste mohli běžně fungovat? Záleží na tom, co na internetu děláte a hlavně kolik vás doma je.
V běžné domácnosti je třeba počítat s dvěma zařízeními na jednoho člověka (obvykle notebook a mobil). Doposud jste se možná doma potkávali jen večer, takže to nebylo tak znát, ale pokud jste doma všichni spolu a všichni připojení, internet prostě bude pomalejší.
Internetová televize v HD kvalitě vyžaduje pro plynulý běh zhruba 50 Mbps, stejná rychlost stačí na online hry. Poměrně běžné však je, že si domácnosti pořizují tarify nad 100 Mbps. Na vině je rostoucí počet zařízení i stále větší počet aktivit přesouvajících se do online prostředí.
Pozor na starý router
Zařídili jste si rychlý internet, ale změnu nevidíte? Připojení stále vypadává, nebo je pomalé? Na vině může být i router. Než si vůbec zařídíte rychlejší internet, zkontrolujte si, zda k tomu máte hardware. Router za pár stovek není stavěný na objemné datové toky. Někdy vám dodavatel router zapůjčí, což je ideální, a pak samozřejmě nemusíte řešit, zda je pro danou rychlost dostačující.
I rychlý internet je dnes cenově dostupný
Za 150 Mb/s dnes zaplatíte tolik, co vás před lety stálo 50 Mb/s. Možná ještě máte nějaký starý nevýhodný balíček, s tím je třeba skoncovat. Podívejte se na ceny třeba na https://www.nej.cz/, kde díky kvalitní optické síti nabízí rychlost až 1000 Mb/s.