Jsou situace, kdy potřebujeme vytvořit rychlý náčrt, nebo jen jednoduše potřebujeme dané zadání zpracovat v autocad programu. Napříč tomu, že kreslení od ruky nebude nikdy tak přesné, jako počítačové zpracování, má několik zásad, které je nutné dodržet, pokud chceme vytvořit kvalitní náčrt.
Náčrty rukou kreslíme vždy tužkou
Technické a jiné náčrty nekreslíme nikdy perem, nebo fixou a to z velmi jednoduchého důvodu. Takové náčrty bychom jen velmi těžko opravili, naopak náčrt tužkou umíme kdykoliv opravit, upravit nebo doplnit tak, abychom neporušili už hotový obraz. Tužka by měla být měkká s tvrdostí tuhy od B do F.
Je důležité si už nakreslené čáry nerozmazávat rukou. Proto je nejlepší kreslit vodorovné čáry pohybem celého zápěstí a svislé čáry jen pomocí prstů, které drží tužku. Část výkresu, na které aktuálně nepracujeme si můžeme zakrýt čistým, nejlépe průsvitným papírem.
Jak na přesné kružnice a křivky od ruky
Nakreslit souměrnou kružnici od ruky není hračky. Existuje pravidlo, podle kterého to jde o něco lépe i když zrovna nemáte po ruce program na kreslení. Při kreslení kružnice si vždy nakreslete pomocné osy a několik bodů oblouku. Následně tyto body spojte. Podobný postup funguje při kresbě elips a křivek grafů.
I když se při kreslení od ruky nedá dosáhnout stejné přesnosti, jako při kreslení na počítači (pokud používáme moderné cad programy), snažíme se dodržovat poměry rozměrů kreslených objektů. Kreslený objekt by měl být co nejvěrněji zobrazen, přičemž nemůžeme zapomenout na všechny osy, průřezy a správné typy čar.
Správně se pří práci usaďte
Správná ergonomie je důležitá i při technickém kreslení, obzlášť, pokud zvážíme dlouhé hodiny, které nad prací strávíme v jedné poloze. Za pracovním stolem sedíme narovnání, vzdálenost očí od pracovní desky je přibližně 30 sm. Břichem ani hrudníkem se nedotýkáme hrany stolu. Očím je potřeba dopřát pravidelný oddych stejně, jako rukám, které stačí jednoduše spustit podél těla a nechat dostatečně prokrvit.