Kterak jsem si pro pánské kraťasy zaletěl až do Finska

Dneska to bude možná ještě více překvapivé než v případě teplákových souprav – chystám se totiž psát o pánských kraťasech. Věřím nicméně, že vše dokážu s přehledem a srozumitelně vysvětlit a rozšířit Vám obzory. 

Pánské kraťasy jsem nosil vždy rád

Já osobně jsem krátké kalhoty nosil vždycky rád. Už na gymplu jsem v létě rád sjížděl všelijaké festivaly, nebo lezl s kamarády po horách, sem tam jsem se i na vodu vydal. Při všech těchto příležitostech jsem byl rád, že mám na sobě pohodlné kalhoty, ve kterých mi není horko a pokud se mi zamane, můžu v nich i skočit do vody. Navíc jsem se nikdy nezaobíral tím, jestli přijdou k úhoně – většinou jsem si je totiž vyráběl sám ustřihnutím starých kalhot, které už mě omrzely, nebo mi přišly příliš opotřebované, nebo mi je máma přinesla odněkud ze sekáče. 

Ne všechny předpovědi jsou vyplněny

Když jsem se balil na svou první cestu do Finska (jel jsem hned na začátku druháku, tedy na zimní semestr), zvolil jsem samozřejmě i na radu strachující se mámy, velmi dobře tepelně izolující zimní výbavu. Ostatně, i přesto, že jsem o zemi mnoho přečetl, a i se osobně ptal, nemohl jsem se zbavit stereotypu, že jde o království věčného sněhu a ledu. Některé představy jsou zkrátka hluboce zakořeněné. Navíc jsem do toho šel s myšlenkou, že s tím, jak se bude počet dní strávených ve Finsku zvyšovat, bude se, nepřímo úměrně, teplota snižovat. 

Abych to podal tak nějak cimrmanovsky: předpověď týkající se snižující se teploty vyšla. Prvotní předpoklad o zamrzlé pustině nicméně nevyšel. Když jsem na začátku září vylezl z letadla a setkal se se svým studentským průvodcem, moje první otázka směřovala k tomu, jak dlouho bude takhle hezky a kam si můžu jít koupit krátké kalhoty. 

Koneckonců, mělo mě to napadnout. Kromě reklam na finské destiláty, kde se prvek chladu tak nějak očekává, mohl jsem si vzpomenout i na Mumínky. Těm na jejích domek a rozkvetlou louku neustále svítilo slunce…

Hned po příletu jsem vyrazil na nákupy

Nakoupil jsem tedy několikery krátké kalhoty, a protože jsem s nově nabytými přáteli začal ihned pravidelně chodit do sauny, která mi přidala na otužilosti, nosil jsem je s přestávkami až do poloviny října. Někteří zkušení tamní borci uměli v krátkých kalhotách vylézt ven až do doby, než začaly první mrazy. V té době jsem byl rád, že jsem si sebou zabalit i sluneční brýle, které jsem si objednal před odletem na Larond.

Kraťasy lze ve finském šatníku pokládat za samozřejmost

Pokud jste četli předchozí článek, možná už Vám dochází důvody, proč se v podstatě jedná o pro Finy běžnou věc. Jednak z nich pravidelné návštěvy sauny dělají lidi odolné nižším teplotám, jednak je k nošení krátkých kalhot vede i jejich sportovní nátura, do níž patří i četné výšlapy po přírodě. 

No a v neposlední řadě, spousta z nich se v teplejších měsících nebrání ani využití krátkých kalhot coby společenského oděvu. Co jsem se dočetl, je to už trošku přes čáru, pokud nejste dítě a zároveň šlechtic (našel jsem referenci jenom na prince George, nicméně i malí členové švédské královské rodiny se oblékají do krátkých kalhot). Tedy ne že by v krátkých kalhotách promovali, ale do luxusní restaurace v nich klidně jdou. 

Doporučení na závěr

Pokud se tedy chystáte do pobaltských zemí, nevozte s sebou jen oteplováky a naopak nezapomeňte minimálně na jeden pár krátkých kalhot, případně nějakých delších, které vám nebude líto v případě nouze ustřihnout. Rozhodně Vás to totiž vyjde levněji než nakupovat módu v Helsinkách. Tam popřípadě nakupte spíše elegantní a výstřední modely, takové, které někteří finští hoši využívají i pro formální příležitosti. Ostatně, podle módních návrhářů se pánské šortky, které od pohledu nejsou vhodné pro sport a turistiku, derou do popředí. Abyste si udělali představu, mrkněte na následující odkaz. A to je asi tak vše, co jsem schopen Vám dnes říci. 😊 

Stalo se vám někdy, že jste se balili na delší cestu a nevzali si s sebou oblečení, které byste ve finále nosili nejčastěji?