Jedlé nádobí aneb kelímek jako dezert

Záměrně uvádíme jako dezert kelímek, protože právě ten je vyroben z pšeničné mouky, ovesných otrub, vody a cukru, chutná tedy trochu jako sušenka. Naproti tomu jedlý talíř z pšeničných otrub připomíná spíš celozrnný chléb. Nevěříte? Ochutnejte. Jedlé nádobí je snadno dostupné i v Česku.

Myšlenka servírovat jídlo do nádobí, na němž si následně můžete pochutnat, není tak nová. Jen si vzpomeňte, kolikrát v životě jste jedli polévku naservírovanou v chlebu. Jedlé nádobí je ale o něčem jiném. Vypadá opravdu jako nádobí, sice je jednorázové, ovšem dá se použít do mikrovlnky, udrží zmrzlinu i horkou kávu.

Vhodné pro horké i studené pokrmy

Pamatujete si na lžičky z Pelíšků, které se ohýbaly? Jedlé lžičky vás ničím takovým nepřekvapí. Jedlé nádobí je totiž přizpůsobeno tomu, aby udrželo i horké nebo naopak chlazené pokrmy. Ne věčně. Jídlo nebo nápoje je vhodné do nich servírovat těsně před konzumací. Nemusíte ale nijak zvlášť pospíchat, jídlo si klidně vychutnejte, po takovou dobu talíř nebo kelímek svůj obsah každopádně udrží. Dokonce se dají dát i do mikrovlnné nebo klasické trouby.

Nádobí vyrobené z vedlejšího produktu

Ke zrodu jedlého nádobí se váže zajímavý příběh. Jeden mlynář kdysi přemýšlel, jak využít pšeničné otruby, jež vznikají jako vedlejší produkt při mletí. Dříve se používaly jako krmivo pro zvířata či na kompostování. Následně ovšem našly využití právě pro výrobu jedlého nádobí.

Nejde ovšem o jedinou používanou surovinu. Třeba jedlá brčka se vyrábí z těstovin. V nápoji vydrží stabilně až hodinu, pak se dají sníst, případně uvařit na oběd.

Ano, v jedlé podobě dnes nezakoupíte pouze talíře a kelímky, nýbrž i příbory, brčka či takové drobné doplňky, jako je míchátko do kávy. Každý ušetřený kousek plastu se totiž počítá. Přispějete k ochraně přírody rovněž vy, vyzkoušíte jedlé nádobí?