Zbavte své stěny plísní co nejdříve

Standardně stačí doma malovat jednou za uherský rok. Pokud se vám však podaří stěnu ušpinit, případně se do ní dokonce pustí plísně, neměli byste příliš dlouho otálet a dát se do práce co nejdříve. Hlavně v druhém případě je dobré spěchat, jelikož může jít o zdraví.

Plísně jsou škodlivé

Identifikovat plíseň na zdi není vždy tak snadné, jak by se možná laikům mohlo zdát. Hlavně v začátcích se totiž může jednat jen o pár nepatrných flíčků, nad kterými mávnete rukou.

S postupujícím časem se však mají plísně tendenci rozrůstat, což není dobrá zpráva pouze kvůli zhoršujícím se vizuálním kvalitám postižené stěny, ale hlavně to můžete odnést zdravotně.

Plísně totiž poletují v prostoru ve formě spor a vy je tak můžete snadno inhalovat. Pokud toto trvá jen omezený čas, neměli byste u sebe zaznamenat žádné zdravotní potíže, nicméně po delší době se u vás a dalších obyvatelích vaší domácnosti může objevovat třeba kašel, případně mírná dušnost. Zvláště pak alergici mají s plísněmi velké potíže. Je tedy více než vhodné je co nejdříve odstranit.

Jak se plísně odstraňují?

Odstranění plísní ze zdí je principiálně docela snadné, avšak realizace je přeci jen trochu náročnější.

Zásadní je odstranit plíseň pomocí škrabky. Pryč nemusí pouze postižená část, ale ideální je zbavit se veškeré malby v místnosti. Nikdy nemůžete vědět, kam až se plíseň dostala. Někdy se totiž nemusí příliš projevovat.

Následně se doporučuje nanést jeden, či ještě lépe dva protiplísňové sanační nátěry, a sice v jednodenním časovém rozestupu, aby nanesené vrstvy důkladně proschly.

Pak se můžete dát do samotného malování. V tomto případě není příliš moudré používat standardní barvu. Je lepší si připlatit a koupit si speciální barvu proti plísni.

Rozhodně neuděláte krok vedle, když stěny navíc obohatíte o termoizolační barvu, s jejíž pomocí eliminujete výskyt teplotních mostů, kvůli kterým se na stěně drží vlhkost a tím pádem jde o velké lákadlo pro plísně.