Kolik času potřebují tři lidé, aby kompletně posprejovali 25 metrů dlouhý vagon? Možná vás to překvapí, ale vandalům stačí pár minut. Není proto divu, že ročně způsobují škody v astronomické výši – jen České Dráhy evidují škody za několik milionů korun. Od roku 2012 proto spolupracují se speciálním „anti-graffiti“ týmem, jehož jádro tvoří především bývalí příslušníci armády a policie. Díky zkušenostem profesionálů se podařilo snížit vandalismus na drážním majetku o polovinu. Ale co si mají počít obyčejní lidé? Ochrana rodinného domku anti-graffiti hlídkou je pro běžný domácí rozpočet přílišnou zátěží.
Sprejeři nemají v oblibě pouze vlaky – rádi své podpisy a větší díla zvěčňují na fasádách domů. Obvykle jsou fyzicky zdatní a přistihnout je při činu vyžaduje nepřetržitou fyzickou přítomnost, což je v praxi neproveditelné. Přesto existuje způsob, jak se s graffiti jednou pro vždy vypořádat.
Prvním krokem je důkladné vyčištění povrchu
Pokud se na vašem majetku objevily čmáranice od spreje nebo lihového fixu, musíte se v prvé řadě postarat o odstranění. Čištění od graffiti bohužel není tak snadné, jak se na první pohled jeví – barvy se většinou dostávají hlouběji do struktury materiálu a prosvítají i po přemalování. Jednou z možností, jak fasádu či jiný povrch vyčistit, je použití speciálních přípravků. Jenomže bez předchozích zkušeností nemusí čištění dopadnout dle očekávání.
Následuje ošetření antigraffiti nátěrem
Chcete-li mít jistotu, že vaše fasáda bude vypadat opět jako nová, nechte si ji vyčistit odborníky. Ti se zároveň postarají o preventivní opatření formou antigraffiti nátěru.
Kvalitní antigraffiti nátěry spolehlivě zadrží barvy ze sprejů a fixů. Snadno se čistí a odradí vandaly od dalšího řádění. Více se o nich dozvíte na tomto webu o čištění graffiti.