Sprejeři páchají škody za miliony. Jak se proti nim bránit?

Kolik času potřebují tři lidé, aby kompletně posprejovali 25 metrů dlouhý vagon? Možná vás to překvapí, ale vandalům stačí pár minut. Není proto divu, že ročně způsobují škody v astronomické výši – jen České Dráhy evidují škody za několik milionů korun. Od roku 2012 proto spolupracují se speciálním „anti-graffiti“ týmem, jehož jádro tvoří především bývalí příslušníci armády a policie. Díky zkušenostem profesionálů se podařilo snížit vandalismus na drážním majetku o polovinu. Ale co si mají počít obyčejní lidé? Ochrana rodinného domku anti-graffiti hlídkou je pro běžný domácí rozpočet přílišnou zátěží.

Sprejeři nemají v oblibě pouze vlaky – rádi své podpisy a větší díla zvěčňují na fasádách domů. Obvykle jsou fyzicky zdatní a přistihnout je při činu vyžaduje nepřetržitou fyzickou přítomnost, což je v praxi neproveditelné. Přesto existuje způsob, jak se s graffiti jednou pro vždy vypořádat.

mujdomek-cz_graffiti_cz_01

Prvním krokem je důkladné vyčištění povrchu

Pokud se na vašem majetku objevily čmáranice od spreje nebo lihového fixu, musíte se v prvé řadě postarat o odstranění. Čištění od graffiti bohužel není tak snadné, jak se na první pohled jeví – barvy se většinou dostávají hlouběji do struktury materiálu a prosvítají i po přemalování. Jednou z možností, jak fasádu či jiný povrch vyčistit, je použití speciálních přípravků. Jenomže bez předchozích zkušeností nemusí čištění dopadnout dle očekávání.

Následuje ošetření antigraffiti nátěrem

Chcete-li mít jistotu, že vaše fasáda bude vypadat opět jako nová, nechte si ji vyčistit odborníky. Ti se zároveň postarají o preventivní opatření formou antigraffiti nátěru.
Kvalitní antigraffiti nátěry spolehlivě zadrží barvy ze sprejů a fixů. Snadno se čistí a odradí vandaly od dalšího řádění. Více se o nich dozvíte na tomto webu o čištění graffiti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *