Paletový nábytek – levný, funkční, elegantní

Palety jsou velmi zajímavým a levným materiálem pro všechny šikovné kutily preferující originální vybavení interiéru či exteriéru. Můžete je tak použít místo koupeného standardního nábytku. Pokud nechcete mít katalogový nábytek z obchodních domů, který uvidíte ve všech reklamách, nechte se inspirovat třeba magazíny o bydlení a udělejte si vlastní extravagantní paletový nábytek.

Paletové stolky

Z palet lze udělat zajímavé paletové stolky v různých velikostech, výškách i šířkách. Vyrobit si velmi jednoduchý stolek z palet je snadné. Pokud dáte palety k sobě, můžete k tomu přidat nějaký ten hranol na proložení, vznikne vám stolek i s úložným prostorem třeba na časopisy. Pak už stačí jen trocha pořádné impregnace, plechovka barvy či laku a dílo je hotovo.

paletový stůl
paletový stůl

Chcete-li mít stolek na kolečkách, dají se koupit za pár korun, a už vám stačí jen pár šroubů a vrtačka. Takovýto stolek může být v místnosti či na terase a posezení u něj si náležitě vychutnáte. Co se týká impregnace a barev, počítejte s trochu vyšší spotřebou neboť neopracované dřevo palet hodně saje. Palety jsou totiž z velmi měkkého dřeva.

Stůl a lavice z palet
Stůl a lavice z palet

Pokud půjde o stolek do interiéru, bude dobré paletu trošku obrousit a zahladit před impregnací, zejména kvůli třískám. Paletový konferenční stolek nebo televizní stolek dodá bytu či rodinnému domu na originalitě i útulnosti. Krýt jej můžete klidně i skleněnou deskou. Vždy se dívejte na provedení, typ a rozměry palet a počítejte s tím, že nejsou všechny úplně stejné. Je třeba počítat s odchylkami a úpravami. Nároky na nábytek, který bude umístěný v interiéru budete mít poněkud vyšší a vyšší budou i cenové náklady. Na zahradním nábytku nám nějaká ta nerovnost či nedokonalost až tak nevadí.

Sedačka z palet
Sedačka z palet

Paletový sedací nábytek

Pokud se pustíte do různých židlí, laviček, křesel, sedaček a sedacích souprav, výroba bude už poněkud náročnější, ale dá se to zvládnout. Odvážní mohou vyrobit i unikátní manželskou paletovou postel. Jakmile ale překonáte obavy a s vervou se do toho pustíte, výsledky vás mohou mile překvapit. Tyto kousky bývají mnohem zajímavější než spousta tradičních kusů nábytku.

nábytek z palet
nábytek z palet

Na spoustu vyrobeného sedacího nábytku lze pak koupit matrace a sedáky, nebo si je i z molitanu vyrobit sami a obšít látkou. Pro všechny kutily je výroba paletového nábytku velkým zážitkem a radostí. Z palet se dá prostě udělat jednoduchý zahradní gauč i pohovka do obývacího pokoje. Vždy je nutné nábytek naimpregnovat a ošetřit palety také proti vlhkosti. Doplňte sedací nábytek různými polštáři a výsledný efekt bude dokonalý.

nábytek z palet
nábytek z palet
sedačka a stolek z palet
sedačka a stolek z palet
venkovní posezení z palet
venkovní posezení z palet

Fota: palletfurnitureprojects.com

1 komentář: „Paletový nábytek – levný, funkční, elegantní

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *